Bronisław Komorowski z wizytą w Czerwonym Klasztorze, Sromowcach Niżnych i Szczawnicy

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.08.26 17:20 / news / czytano 10554 / opinie 2

- Mamy turystycznie atrakcyjne miejscowości jak Szczawnicę, Krościenko, a także wspaniałe zamki w Czorsztynie i Niedzicy, a to tworzy niezwykły region przygraniczny - mówił Prezydent Bronisław Komorowski podczas dzisiejszego spotkania z Prezydentem Republiki Słowackiej.

Prezydent Rzeczpospolitej Polski przepłynął tratwą flisacką ze Sromowiec Niżnych do Czerwonego Klasztoru, gdzie spotkał się dzisiaj z Prezydentem Słowacji Ivanem Gašparovičem. Obaj przywódcy zwiedzili klasztor należący kiedyś do kartuzów a później kamedułów, ufundowany wtedy przez węgierskiego magnata Kokosza Berzewiczego w 1319 roku. Obecnie na jego terenie znajduje się Muzeum. Polskę i Słowację w tym własnie miejscu nie tylko łączy przejście graniczne, ale też wybudowana w 2006 roku pienińska kładka pieszo-rowerowa. Prezydent wpisał się również do księgi pamiątkowej. 

- Chciałem wyrazić satysfakcję, że jest zgodność poglądów i zgodność dążeń Polski i Słowacji jeśli chodzi o perspektywę integrowania się Ukrainy z Unią Europejską, na rzecz podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej w listopadzie bieżącego roku w Wilnie - podkreślał Bronisław Komorowski nie kryjąc satysfakcji z obopólnej zgody Polski i Słowacji jako dwóch sąsiadów Ukrainy. Dzisiejsze rozmowy dotyczyły również  polsko-słowackiej współpracy podpisanej 20 lat temu a szczególnie tej w wymiarze regionalnym. 

Prezydent mocno zaznaczył, że na pograniczu polsko-słowackim znajduje się wiele miejsc atrakcyjnych turystycznie, które łączą oba kraje. - Jednym z celów spotkania, jest promowanie kontaktów i wspólnego wykorzystywania walorów turystyczno-rekreacyjnych terenów przygranicznych oraz budowanie ich jeszcze większej atrakcyjności na przyszłość. Mamy wspólny kawałek Dunajca, wspólne wspaniałe góry Pieniny, mamy obok siebie funkcjonujące dwa Parki Narodowe i wspólną tradycje spływów Dunajcem. - mówił Komorowski.

Podkreślił również, że po obu stronach Dunajca można korzystać z atrakcji regionu przygranicznego tj. ścieżek rowerowych, zabytkowego Czerwonego Klasztoru, zamków w Czorsztynie i Niedzicy oraz miejscowości turystycznych takich jak Szczawnica oraz Krościenko. Zaakcentował, że współpraca polsko-słowacka to nie tylko rejon przygraniczny, to też polityka gazowa, inwestycje drogowe łączące Bielsko-Białą z Žiliną oraz perspektywa zorganizowania wspólnie Igrzysk Zimowych w 2022 roku.  

Po rozmowach obaj prezydenci flisacką łodzią spłynęli przełomem Dunajca do Szczawnicy, gdzie przywitani zostali przez burmistrza Grzegorza Niezgodę, samorządowców Miasta i Gminy, lokalną społeczność i turystów.

Autor: Oprac. red.
Źródło: inf. własna, PAP
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

alfredo2013.08.31 20:08
Heh, i nie napisał w Księdze Pamiątkowej - w bulu i nadziei
wujek dobra rada2013.08.27 01:08
Całe szczęście, że nie pomylił Niedzicy z Nidzicą a Słowacji ze Słowenią. Wizyta udana :P
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij