Ekologiczny VI Festiwal Baśni i Bajki

Fot. Janusz Wojtarowicz 2014.06.14 23:55 / news / czytano 6945 / opinie 0

Tegoroczny festiwal, zorganizowany w szczawnickim Dworku Gościnnym, odbył się pod hasłem problematyki ekologicznej.

W pierwszym dniu na scenie dworku wyświetlony został film w systemie 3D pt.  ,,Amazonia - Przygody małpki Sai’’ opowiadający historię małpki, która z wcześniej spędzanego życia w mieście trafia w sam środek amazońskiej dżungli. Tam nieprzygotowana do życia wśród dzikiej natury i zdana wyłącznie na siebie zmierzyć się musi z wyzwaniami, które przygotowała dla niej przyroda.

Drugi festiwalowy dzień rozpoczęły Eko-Spektakle przedstawione przez dzieci i młodzież ze szczawnickich szkół i przedszkoli. Podczas ich trwania przeprowadzony został plebiscyt publiczności, podczas którego uczestnicy zabawy mogli głosować na najlepiej prezentujący się zespół. Miejskie Publiczne Przedszkole w Szczawnicy zapewniło sobie tytuł zwycięzcy kilkoma spektaklami m.in. „Piosenką Biedronki”, „Tęczowym Lasem” i „Deszczową Piosenką”. Każdy z głosujących brał udział w losowaniu cennych nagród, wśród których znalazły się m.in. bilety do wesołego miasteczka, wyjazdy kolejką linową na Palenicę, kolejką Areny Narciarskiej Jaworki-Homole, konsumpcja w lokalach gastronomicznych, bilety wstępu na basen, jazda konna w Stadninie Rajd w Jaworkach. 
 
- Mieszkamy w miejscowości uzdrowiskowej, dla której ekologia jest ważnym problemem. W niedalekiej przyszłości dzieci i młodzież przejmą obowiązki obecnych samorządowców i szefów firm, a ekologia staje się coraz ważniejsza. Stąd wybór tematyki tegorocznego Festiwalu Baśni i Bajki - mówi Helena Mańkowska, członek zarządu Fundacji Andrzeja Mańkowskiego Szczawnica.

W foyer Dworku Gościnnego młodzież z Publicznego Gimnazjum przygotowała Eko-Miasteczko, w którym prowadzone były warsztaty promujące ekologię - między innymi przez zespół Recycling Band, doświadczenia fizyczne, lekcja zoologii i botaniki, a na najmłodszych czekały zajęcia plastyczne z malowania na szkle prowadzonymi przez szczawnicką artystkę Annę Madeja, malowanie twarzy i kącik plastyczny, w którym każde dziecko mogło pomalować, według własnego pomysłu, tekturowy „Eko-dom”. Dodatkowo w sali Jazz Baru wyświetlany był kultowy film „Akademia Pana Kleksa” będący adaptacją książki Jana Brzechwy o tym samym tytule. 

Nie zabrakło sportowej rywalizacji, którą zapewnił Bartosz Ciesielka z firmy Mountain Touch sprawnie przeprowadzając bieg „Eko” na orientację. Dzieci uczestniczące w biegu zostały wyposażone w mapę z punktami kontrolnymi w Parku Górnym w Szczawnicy, w których musiały się zameldować. Bieg zakończył się ogłoszeniem zwycięzców i rozdaniem nagród o godzinie 17.00. 

Finałem sobotniej zabawy było Eko-Disco, czyli Decybele pod kontrolą prowadzone przez Wioletę Domarecką. Dzieci miały okazję tańczyć do kultowych utworów muzycznych m.in. „Makarena”.

Organizatorem festiwalu była Fundacja Andrzeja Mańkowskiego Szczawnica, przy wsparciu Thermaleo Sp. z o.o., Uzdrowiska Szczawnica S.A. oraz Województwa Małopolskiego.
Autor: Henryk Olkiewicz / Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij