Jubileuszowa edycja Jarmarku Krościeńskiego połączona a trzecią pienińską biesiadą

Fot. Magdalena Wojtarowicz, Arch. GCK 2016.07.26 07:59 / news / czytano 7573 / opinie 0

Jubileuszowa dziesiąta edycja Jarmarku Krościeńskiego połączona z trzecią Biesiadą Pienińską przyciągnęła do krościeńskiego Amfiteatru Pod Wierzbą tłumy turystów i mieszkańców.

Jarmark Krościeński to spotkanie z artystami i zespołami z regionu Pienin. W tegorocznej edycji na scenie zatańczyli i zaśpiewali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Pieniny oraz zagrała Orkiestra Dęta działająca przy OSP Krościenko n.D. Dalsza część występów to prezentacje przewidziane na drugą część imprezy - Biesiadę Pienińską.

Fundacja Dzieci Pienin wraz ze współorganizatorami - Gminą Krościenko nad Dunajcem i Gminnym Centrum Kultury, już po raz drugi realizuje zadanie publiczne pn. „Dzieci Pienin w kultywowaniu tradycji ludowych”, współfinansowane przez Województwo Małopolskie.

W ramach realizacji już po raz trzeci w miesiącu lipcu miała miejsce impreza plenerowa pn. „Biesiada Pienińska” o charakterze regionalnym, w amfiteatrze „ Pod Wierzbą „ w Krościenku nad Dunajcem.

Tym razem przy pięknej pogodzie i licznie zgromadzonych turystach w ramach tej imprezy organizatorzy zaprezentowali trzy zespoły regionalne, zespół dziecięco -młodzieżowy z Ochotnicy, zespół z Tylmanowej prowadzone przez Magdalenę i Leszka Szewczyków z Gminy Ochotnica Dolna i zespół „ Małe Pieniny”, prowadzony przez Joannę Piszczek i Michała Pietrzaka,działający przy GCK w Krościenku nad Dunajcem. Zespoły te kultywują tradycje swoich przodków. Zaprezentowały zebranym widzom w amfiteatrze swój bogaty dorobek artystyczny wykonując tańce regionalne, śpiewy, za co otrzymali gromkie brawa od zebranych mieszkańców i turystów. Na zakończenie swoich występów zespoły zaprosiły do wspólnej zabawy widzów. W czasie występów przygrywały im kapele Pana Leszka Szewczyka i Jana Kubika.

W ramach Biesiady Pienińskiej organizatorzy we współpracy ze Stowarzyszeniem Artystów Pienińskich zaprezentowali grupę artystów ludowych z regionu pienińsko-gorczańskiego, którzy mieli możliwość pokazania na przygotowanych stoiskach własnego dorobku artystycznego; rzeźby w drewnie, malarstwa, haftu i strojów regionu Pienin. Było to okazją do promocji lokalnych tradycji opartych na dziedzictwie kulturowym i historycznym.

W ramach spotkania organizatorzy pokazali także bogactwo kuchni regionalnej, proponując degustację potraw regionalnych przygotowanych przez Stowarzyszenie Kobiet Pienińskich.

Realizując zadanie organizatorzy pokazują, że region Pienin i Gorców jest atrakcyjny nie tyko pod względem przyrodniczo – krajobrazowym ale i kulturowym.

Organizatorzy zachęcają do czynnego uczestnictwa mieszkańców i turystów w przygotowanych przez siebie następnych imprezach plenerowych pn. „Biesiada Pienińska„ w ramach realizowanego projektu – następne już w sobotę 30 lipca w amfiteatrze „ Pod Wierzbą”.

Kulminacyjnym punktem soboty było wręczenie odznaczeń dla zasłużonych mieszkańców gminy Krościenko oraz Honorowego Obywatelstwa dla Pana Stanisława Czepiela, artysty ludowego z Krościenka, który na co dzień robi instrumenty muzyczne, rzeźbi, maluje, komponuje muzykę i pisze poezję. W swoim domu przy ulicy Trzech Koron wraz z żoną prowadzi domową galerię, w której zobaczyć można skarby pienińskiej kultury. Stanisław Czepiel przez 8 lat sprawował funkcję prezesa krościeńskiego Oddziału Związku Podhalan, jest członkiem stowarzyszeń twórców ludowych, w swoim dorobku ma m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Pośród odznaczonych za zasługi dla gminy znaleźli się:

Pani Maria Czepiel, żona P. Stanisława, która jest hafciarką, wyszywa serwety, bieżniki, gorsety, kamizelki i portki góralskie, maluje na szkle obrazy o tematyce religijnej i ludowej, związanej z pracą i kulturą ludową.

Pani Anna Oleś, mieszka w Krościenku nad Dunajcem. Haftem regionalnym użytkowym i artystycznym zajmuje się od ponad 25 lat. Tworzy obrazy, haft płaski pełny, gobelinowy i krzyżykowy. Ciekawostką jest jej hobby - kolekcjonuje anioły, sowy i filiżanki.

Pan Tadeusz Oleś, z zawodu jest zoologiem – preparatorem. Przez 15 lat pracował w Polskiej Akademii Nauk prowadząc zajęcia z biologii dla studentów. Przez wiele lat gromadził okazy zwierząt (ponad 250) występujących nie tylko na terenie Pienin, które oglądać można w jego domowej galerii przy ulicy Potoczki. Tadeusz Oleś jest współautorem kilku prac naukowych, w swoim dorobku posiada srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej oraz dyplom „Zasłużony dla Związku Podhalan”.

Pani Janina Garwol, mieszkanka Krościenka, hafciarka głównie gorsetów i kamizelek góralskich, w swoich pracach łączy motywy ludowe z liturgią, jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.

Pan Roman Krężel

Na zakończenie wieczoru publiczność bawiła gwiazda wieczoru - Megitza.


Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz, Arch. GCK
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij