2020.03.16 17:00 / news / czytano 1300 / opinie 0
Naprawa samochodu, nowy sprzęt AGD czy załatanie chwilowej dziury w domowym budżecie to najczęstsze powody, dla których Polacy korzystają z kredytów. Ofert i źródeł finansowania jest mnóstwo.
Oprócz tradycyjnych pożyczek, od dłuższego już czasu, na rynku królują kredyty pozabankowe, udzielane przez prywatne podmioty. Jak wybrać najlepszą propozycję i na co zwracać uwagę, podpisując umowę?
Oprocentowanie
Pożyczka udzielana przez instytucję pozabankową również podlega polskim przepisom prawnym. Jednym z nich jest konieczność podawania rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania, którą często znajdziecie jako skrót RRSO. To niezwykle istotna informacja dla każdego pożyczkobiorcy. Dzięki niej dokładnie wiemy, ile kredytu musimy rzeczywiście spłacić. Warto, decydując się na skorzystanie z parabanków, sprawdzić dokładnie poszczególne oferty, w czym pomocne są internetowe porównywarki np.
coolfinance.pl.
Aby zobrazować odmienność ofert, wystarczy porównać kredyt w wysokości 1 tys. zł, który chcemy zaciągnąć w prywatnych instytucjach. Wyniki wyszukiwania są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu łatwo można wybrać najkorzystniejszą propozycję. W omawianym przykładzie RRSO waha się od 0 aż do 49,9 %. Korzystając z tego zestawienia, można także samodzielnie sprawdzić szczegółowe warunki kredytowania, co ma istotne znaczenie przed podpisaniem umowy.
Forma spłaty
Kredyty pozabankowe charakteryzują się także zróżnicowaną formą spłaty. Cześć firm, udzielając pożyczki, oczekuje, że klient będzie opłacał raty w systemie tygodniowym. Inne parabanki z kolei stawiają na miesięczne regulowanie zobowiązań, określając w umowie dokładną wysokość rat. Warto więc wybrać najkorzystniejszy dla siebie sposób spłaty, odnosząc go do tego samego kryterium czasowego, czyli na przykład miesiąca. W tym również pomocne są porównywarki np.
finaton.pl.
Dlaczego istotne jest to samo kryterium? Zastosowanie jednego warunku umożliwia precyzyjne zestawienie ofert. Analizując propozycje kilkunastu lub kilkudziesięciu parabanków, wśród których niektóre wymagają spłaty miesięcznej a inne tygodniowej, trzeba zsumować tygodniowe raty i obliczyć ich wysokość w skali miesiąca. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się atrakcyjne, nie zawsze takie pozostaje, gdy dokładniej przeliczymy koszty.
O czym warto pamiętać?
Decydując się na skorzystanie z popularnych „chwilówek”, należy pamiętać, że ta forma pożyczania pieniędzy nie podlega pod te same przepisy, które regulują funkcjonowanie banków. Kluczowym aktem prawnym jest w tym przypadku kodeks cywilny, ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym, a także ustawa o kredycie konsumenckim.
Usystematyzowanie rynku pożyczek pozabankowych nastąpiło w 2016 roku, gdy weszła w życie tak zwana ustawa antylichwiarska. Jej celem było uregulowanie kwestii udzielenia kredytów przez podmioty inne niż banki i tym samym prawna ochrona klientów. Istotny jest zapis, który zabronił stosowania pozaodsetkowych opłat wyższych niż całkowita kwota kredytu, co wcześniej niestety się zdarzało.
Z pożyczką pozabankową jest dokładnie tak samo, jak z innymi produktami finansowymi. Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto dogłębnie przeanalizować rynek i porównać poszczególne propozycje. Zgodnie bowiem z tradycyjnym powiedzeniem – nie wszystko złoto, co się świeci – nie zawsze pierwsza oferta będzie tą najlepszą.