2021.03.05 16:51 / news / czytano 1410 / opinie 0
Komisja Rewizyjna Rady Gminy, która sprawdziła dokumentację przetargową dotyczącą zadania rewitalizacji i budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych nie ma wątpliwości co do tego, że powstała w budżecie gminy szkoda finansowa to brak dostatecznego nadzoru nad realizacją procedur przetargowych.
Sprawa wyszła na jaw w czerwcu 2020 roku. Radni gminy nie kryli zaskoczenia i oburzenia, że o tak ważnej sprawie, jaką jest nałożenie na gminę korekty finansowej, dowiadują się z prasy a nie od samego wójta gminy. Zaraz po publikacji materiału (szerzej pisaliśmy
TUTAJ), postanowili przeanalizować dokumentację przetargową dwóch największych inwestycji gminnych.
Pod lupę trafiły: „Przebudowa i rozbudowa zabytkowego ratusza" oraz „Budowa Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w m. Krościenko nad Dunajcem”.
Stanowisko Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Małopolskiego nie pozostawia złudzeń. Nałożone korekty finansowe mają pełne uzasadnienie, bowiem nieprawidłowości mogły prowadzić do potencjalnej szkody w budżecie Unii Europejskiej w drodze finansowania nieuzasadnionego wydatku. IZ RPO WM wskazuje ponadto na zaniechanie przez Zamawiającego badania uprawnień osób zaangażowanych w realizacje zamówienia pod kątem spełniania przez nich minimalnych wymogów zdolności technicznej lub zawodowej, zawartych w SIWZ. Ponadto zapisy SIWZ dla prowadzonego postępowania ograniczyły krąg potencjalnych wykonawców tylko do tych, którzy dysponują potencjałem osobowym w postaci kierownika budowy z uprawnieniami bez ograniczeń, po czym zamówienia udzielono wykonawcy nie spełniającemu w/w wymagań. Zaostrzone zapisy specyfikacji zamknęły drogę dostępu do zamówienia wykonawcom, którzy nie mieli w dyspozycji potencjału kadrowego z uprawnieniami bez ograniczeń, a posiadali zdolność do wykonania przedmiotu umowy, przez co w znaczny sposób zawęził krąg potencjalnych wykonawców.
W konsekwencji gminie nałożono korekty finansowe w wysokości 10% dla wydatków kwalifikowanych objętych umową nr ZP/272/24/2019 zawartą w dniu 18.09.2019 r. z Wykonawcą Firma Ogólnobudowlana Marek Głowa na kwotę 6 196 851,72 PLN brutto" oraz korektę finansową w wysokości 5 % dla wydatków kwalifikowanych objętych umową nr ZP/PN/272/16/2019 zawartą z Wykonawcą Firmą Ogólnobudowlaną Marek Głowa na kwotę 3 075 000,00 PLN brutto.
- W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami skutkującymi nałożonymi przez IZ RPO WM korektami finansowymi Komisja Rewizyjna wnioskuje o wystąpienie z wnioskiem do Wójta Gminy Krościenko nad Dunajcem o podjęcie działań mających na celu zminimalizowania powstałej w budżecie gminy straty finansowej, zaleca Wójtowi Gminy Krościenko nad Dunajcem zintensyfikować nadzór nad realizacją procedur przetargowych oraz opracować i wdrożyć dla podległych urzędników procedury przeciwdziałające możliwości wystąpienia w przyszłości podobnych sytuacji - czytamy w stanowisku Komisji Rewizyjnej RG.