Owce schodzą z hal

Fot. Pieninyinfo.pl 2015.10.06 21:12 / news / czytano 5142 / opinie 0

W Pieninach rozpoczął się jesienny redyk. W poniedziałek z Jaworek przez Szczawnicę, w kierunku Grywałdu i dalej, stado owiec przepędził baca Wiesław Hryc.

Tradycyjny przemarsz owiec przez miasto chwilowo zablokował ruch, ale stał się dla turystów i mieszkańców nie lada atrakcją. Stado maszerujące ulicą Główną można było sfotografować. Uwagę dzieci przyciągały także psy pasterskie śmiało pozujące do zdjęć.

Od wiosny do jesieni owce przebywają na pastwiskach w okolicach Jaworek, na Białej Wodzie i pod Durbaszką. W jesieni odbywa się tzw. uosod czyli rozejście się owiec do poszczególnych gospodarstw, bowiem większość zwierząt nie jest własnością bacy. Gospodarze oddają je na wypas na okres kilku miesięcy. Jeszcze kilkanaście lat temu juhasi wraz z owcami podczas jesiennego redyku maszerowali kilkadziesiąt kilometrów. Obecnie stada pędzone są tylko przez Szczawnicę zwykle na „Piaski”, skąd zwierzęta przewozi się już samochodami ciężarowymi.

Autor: AS
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij