Szczawnica: Perły wręczone, gwiazdą wieczoru Artur Barciś

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.02.05 08:53 / news / czytano 3415 / opinie 0

Statuetka "Perła Pienin" trafiła w tym roku do Anieli Krupczyńskiej i spółek Wikar z Łososiny Dolnej oraz nowotarskiego Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Tegoroczne spotkanie noworoczne burmistrza Szczawnicy z przedstawicielami instytucji działających na terenie miasta oraz z samorządowcami z sąsiednich miejscowości było spotkaniem jubileuszowym. Tradycja spotkań trwa bowiem od 2007 roku. Od 2012 roku Grzegorz Niezgoda wręcza wyróżnienia osobom, bądź instytucjom zasłużonym dla Szczawnicy i Pienin.

W tym roku statuetkę "Perła Pienin" za wieloletnią działalność na rzecz kultywowania i utrwalania kultury górali pienińskich otrzymała Aniela Krupczyńska długoletnia kierownik Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego w Szczawnicy. Czytający mowę pochwalną sekretarz Szczawnicy podkreślił jej zaangażowanie w działalność zespołu, dbałość o zachowanie tradycji, gwary i obyczajów góralskich. Pani Aniela ma w swoim dorobku medale i wyróżnienia. Ostatnie przyznane laureatce w roku 2015 to brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagroda im. Oskara Kolberga. To druga "perła" Pani Anieli, wcześniejsza trafiła do niej w 2012 roku.

Kolejną Perłę za wkład w rozwój infrastruktury komunalnej, realizację projektów budowlanych w latach 2009-2015 otrzymała spółka rodzinna z Łososiny Dolnej WIKAR Przedsiębiorstwo Budowlano-Transportowe. Wyróżnienie odebrał prezes firmy Stanisław Wikar. Firma wykonała na terenie Szczawnicy i Jaworek m.in. ujęcia stacji uzdatniania wody, była też wykonawcą dwupoziomowego parkingu w Pieninach. 

Kolejne wyróżnienie burmistrz Szczawnicy wręczył Podhalańskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu. Prezes spółki Grzegorz Latawiec otrzymał Perłę Pienin za wkład w rozwój infrastruktury komunalnej Miasta i Gminy Szczawnica. 

W 2015 roku PPK na terenie gminy Szczawnica zakończyło realizację projektu "Rozbudowa i modernizacja gospodarki ściekowej". Projekt dofinansowany został ze środków unijnych w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całość inwestycji to blisko 36 mln złotych. Projekt objął budowę kanalizacji sanitarnej w Jaworkach i Szlachtowej o długości 27 km i 5,5 km kanalizacji sanitarnej w Szczawnicy.

Podczas spotkania burmistrz mówił o największych inwestycjach minionego roku i zamierzeniach na kolejny. - Rok 2010 wydawał się być rokiem rekordowym, wtedy zainwestowaliśmy ponad 20 mln złotych. W roku 2015 ponad 50 mln złotych zainwestowaliśmy w infrastrukturę komunalną. Pieniądze pochłonęły nowe mosty, drogi i kanalizację sanitarną - mówił Niezgoda. Włodarz podkreślił, że obecnie Szczawnica ma objętych kanalizacją ponad 95 % gospodarstw domowych, co jest wynikiem nieosiągalnym dla pozostałych gmin województwa małopolskiego.

W roku 2016 Szczawnica ma zamiar realizować budowę nowego ośrodka zdrowia. - Jest to dla nas ważna kwestia społeczna i finansowa ale jak obserwujemy niestety ostatnio również polityczna. Od zmieniającej się aktualnie w Polsce sytuacji geopolitycznej zależą też niestety losy projektu budowy komisariatu policji w Szczawnicy - zaznaczył burmistrz. Odniósł się także do sprawy gazyfikacji, która ma kluczowe znaczenie dla poprawy jakości powietrza w Pieninach. Apel o pomoc i wsparcie w tej kwestii skierował do przedstawicieli regionu w Parlamencie.

Uroczystość odbyła się w Dworku Gościnnym, a galę uświetnił występ wokalno-muzyczny duetu Ewy Marty-Zachwiei i Romana Wierciocha oraz występ artystyczny aktora Artura Barcisia.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij