Szczawniczanie nie dopłacą dużo do kanalizacji Szlachtowej i Jaworek

Fot. 2013.11.21 13:39 / news / czytano 3429 / opinie 0

Stawki zaproponowane są nie do przyjęcia i mogłyby spowodować tylko uzasadnione pretensje, co nie jest mi potrzebne w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych”.

Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda z Radnymi Miasta i Gminy dyskutowali z Prezesem Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Dariuszem Latawcem o planowanej realizacji inwestycji pn. „Rozbudowa i modernizacja gospodarki ściekowej na terenie Miasta i Gminy Szczawnica”. Na realizację projektu została pozyskana dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w kwocie 30 mln 110 tys. złotych, oraz dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie pożyczki 11 mln 740 tys. złotych. Ponadto istnieje konieczność zaciągnięcia pożyczki pomostowej przez PPK w kwocie 8 mln 682 tys. złotych i zabezpieczenia wkładu własnego na koszty niekwalifikowane w kwocie 1 mln 436 tys. złotych. Łączna wartość inwestycji to koszt 44 mln 580 tys. złotych brutto.
 
Przedmiotem dyskusji było zgromadzenie wkładu własnego na realizację projektu, który powinien pochodzić z obowiązującej taryfy na terenie miasta. 

- Kanalizacja Jaworek i Szlachtowej to potężny i kosztowny projekt. Jego realizacja wydawała się do niedawna nierealna. Teraz, gdy poprzez PPK udało się pozyskać takie środki na realizację, odpuszczenie tego tematu byłoby trudną decyzją. Trzeba to zrobić. Kłopotu z wysokością taryfy, która będzie obowiązywać w najbliższych latach, nie można przerzucić na obecnie korzystających z kanalizacji. Stawki zaproponowane są nie do przyjęcia i mogłyby spowodować tylko uzasadnione pretensje, co nie jest mi potrzebne w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych. Myślę, że udało mi się wypracować takie rozwiązanie, które pozwoli na realizację kanalizacji na Jaworkach i Szlachtowej bez tak potężnych kosztów dla obecnych użytkowników. Muszę jeszcze skonsultować to rozwiązanie z Panem Prezesem PPK oraz w Ministerstwie Środowiska, a gdy zostanie zaakceptowane to podam do wiadomości w najbliższym czasie – mówi Grzegorz Niezgoda.

Zakres prac objętych projektem i uwzględnionych we wniosku przewiduje rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Szczawnicy, budowę kanalizacji w Jaworkach i Szlachtowej, ale również w Szczawnicy, obejmującą ulice Szlachtowską, Staszową, wzdłuż potoku Skotnickiego oraz w niewielkim stopniu ulicę Kunie, Języki i Flisacką. W ramach projektu wykonywane będą również przyłącza do sieci dla nowych klientów, gdyż jednym z warunków otrzymania przyznanej dotacji było zapewnienie szybkiego efektu ekologicznego. Okres realizacji projektu i tym samym data końcowa jego wykonania upływa 31 grudnia 2015 roku, a efekt ekologiczny uzyskany w wyniku realizacji ma stanowić grupa 2057 osób podłączonych do nowo wybudowanej sieci.

- Kanalizacja na Jaworkach i Szlachtowej jest przedsięwzięciem gigantycznym. Fakt otrzymania takich środków z jednej strony bardzo cieszy ale też rodzi dylemat związany z inwestycjami, które realizowaliśmy w ostatnich latach na Jaworkach i w Szlachtowej. Praktycznie większość pilnych problemów związanych z infrastrukturą drogową i chodnikami została tam rozwiązana. Kolizje z naszymi dotychczasowymi inwestycjami są niestety nieuniknione, możemy jedynie próbować je zminimalizować – dodaje Niezgoda.
Autor: Oprac. red
Źródło: UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij