Szlachtowa: Na imieninach u Józefa Szalaya

Fot. Agnieszka Stopka, Magdalena Wojtarowicz 2016.03.20 22:39 / news / czytano 3406 / opinie 0

Na imieninach nie mogło zabraknąć Józefa Szalaya i jego żony Matyldy, gdzie w ich role wcielili się Ludwik Ciesielka i Barbara Szela. Nie było co prawda przyjaciół, rodziny i współtowarzyszy założyciela Uzdrowiska, ale byli mieszkańcy Szczawnicy.

- Dokonania Józefa Szalaya dla Szczawnicy, dla regionu pienińskiego, dla uzdrowiska, dla turystyki są nie do przecenienia i o tym wszyscy wiemy, natomiast to życie prywatne jest nam mniej znane - mówiła kustosz Barbara Węglarz na rozpoczęcie spotkania w Muzeum Pienińskim w Szlachtowej. 

W sobotnie popołudnie, podczas trzeciego wydarzenia związanego z Rokiem Szlayowskim w Szczawnicy, zaproszeni goście usłyszeli o prywatnym życiu Szalaya. Spotkanie imieninowe było doskonałą okazją, by uchylić "rąbka" tajemnicy. Jak podkreśliła Barbara Węglarz na przyjęcie imieninowe Józefa Szalaya niewątpliwie przyjechałaby ówczesna arystokracja m.in rody Potockich, Sapiechów, Fredrów, hierarchowie kościelni, profesorowie, politycy, bankierzy, damy opisujące nocne spływy Dunajcem i pełne wrażeń wycieczki w Pieniny, lekarze, artyści, pisarze i poeci.

Kustosz Muzeum mówiła o depresji Józefa Szalaya po śmierci rodziców, o największej tajemnicy życia prywatnego Józefa czyli o małżeństwie z Matyldą Klobass, które rozpadło się po kilkunastu latach, o jego zażyłościach z siostrami i o tym, że synom Władysławowi i Tytusowi Szalay nie pozostawił w spadku Uzdrowiska a jedynie majątek prywatny, który roztrwonili. 

Sobotnie wydarzenie uświetnił występ Szczawnickiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Agnieszki Żarskiej, obecność konsula Węgier Sandora Nedeckiego oraz muzyka kapeli Jawroczanie.


Autor: mw
Zdjęcia: Agnieszka Stopka, Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij