Zapraszają na I Zjazd Karpacki

Fot. Pieninyinfo.pl 2015.04.21 22:30 / news / czytano 4668 / opinie 0

Organizatorzy zjazdu zwołali w dniu wczorajszym konferencję prasową, na której przybliżono jego idee i szczegółowy program.

Spotkanie Wielkanocne „Święcone”, Święto Bacowskie, warsztaty i dyskusje panelowe w Łopusznej, wszystko to odbędzie się w ramach I Zjazdu Karpackiego w dniach 24-26 kwietnia 2015 r. Najbardziej uroczyście będzie 26. kwietnia (niedziela) w Ludźmierzu. Do udziału w zjeździe organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników gór i karpackich tradycji pasterskich. 
 
Na konferencji prasowej prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce Andrzej Skupień, zastępca sekretarza ZG ZP Kazimierz Bielak, członek prezydium ZG ZP Piotr Gąsienica z prezesem Fundacji Pasterstwo Transhumancyjne Andrzejem Gąsienicą-Makowskim, przybliżyli główne cele zjazdu i zaprosili wszystkich zainteresowanych do udziału w tymże wydarzeniu.
 
- Związek Podhalan stawia w tej kadencji między innymi na tradycję pasterską, która jest tak samo fundamentem kultury góralskiej jak śpiew, muzyka, czy taniec. Organizujemy ten zjazd i "Święcone", po to żeby docenić ciężką robotę baców, juhasów. Chcemy nawiązać do 35 roku, kiedy to przed wojną "Święto Gór" odbywało się w Zakopanym. Tym razem 80 lat później spotkanie ludzi gór ma mieć miejsce w Ludźmierzu - mówił Andrzej Skupień.
 
- Spotkania w Łopusznej będą podbudowane fundamentami naukowymi. Rozpoczyna się duży projekt "Wołosi - społeczność bez granic". Omawiane będą wyniki kilkuletnich badań, przeprowadzonych w Karpatach o występowaniu kultury wołoskiej - pasterskiej. Również w Łopusznej spotkają się przedstawiciele Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem", którzy dyskutować będą nad rozwojem Karpat mającym na celu stworzenie lepszych warunków do życia w tym regionie i podniesienie ich atrakcyjności turystycznej - wprowadzał w tematykę spotkań w Łopusznej Gąsienica-Makowski. - To jest kontynuacja idei twórcy ruchu regionalnego Władysława Orkana, który zbierał najpierw Podhalan, potem góralszczyznę, a na końcu mówił o "związku ziem". Myślę, że Orkan myślał trochę dalej i widział całe Karpaty jako jedność - dodał.
 
- Mamy nadzieję, że na spotkaniu wszyscy uczestnicy żyjący i pracujący w Karpatach, będą się czuć jego współorganizatorami – dodał prezes ZG ZP.
 
Program wydarzeń w ramach I Zjazdu Karpackiego
 
24 - 26 kwietnia - Łopuszna
I Warsztaty Projektowe „Wołosi - społeczność bez granic”
 
24 - 25 kwietnia - Łopuszna
Szlak Kultury Wołoskiej - Karpacka Grupa Robocza ds. Turystyki Zrównoważonej - Dyskusja panelowa
 
25 kwietnia - Ludźmierz - Dom Podhalan
16.00 – 20.00 - seminarium i naukowe warsztaty „Jedność w różnorodności. Tradycje kulturowe polskiej góralszczyzny". Celem seminarium jest przybliżenie tradycji kulturowych grup tworzących Związek Podhalan. Spotkania takie odbywać się będą w trzech etapach: kolejno w kwietniu, wrześniu i grudniu 2015 r. Pierwsza edycja odbędzie się właśnie w ramach I Zjazdu Karpackiego i obejmować będzie prezentację następujących grup: Górale Śląscy, Spiszacy oraz Górale Sądeccy - Biali. Prezentacja każdej grupy ilustrowana będzie muzyką, śpiewem i tańcem. Gościnnie w czasie spotkania wystąpią Łemkowie.

Szczegółowy program seminarium:
1. Powitanie: Prezes ZG ZP Andrzej Skupień, zespół „Podhalanie" z Ludźmierza
2. „Zjazdy Górali Polskich – z kart historii" – S. Trebunia-Staszel
3. Górale Śląscy - Piotr Kohut
4. Spiszacy – Julian Kowalczyk
5. Górale Biali - Tomasz Ćwikowski, Małgorzata Cebula, Piotr Krzywdziński
6. Łemkowie - Stefan Hładyk
 
20.00 Rozpalenie Watry Karpackiej i zabawa góralska
 
26 kwietnia - I Zjazd Karpacki - Ludźmierz
 
godz. 10.30 – Przejście redyku i pocztów sztandarowych do Sanktuarium MB Ludźmierskiej
godz. 11.00 – Uroczysta Msza Św. w ogrodach ludźmierskich
godz. 12.30 – Święto Bacowskie – poświęcenie owiec, hal, baców i juhasów
godz. 13.00 – „Święcone” ZP – życzenia wielkanocne z poczęstunkiem  (poczęstunek w namiocie koło Sanktuarium)
godz. 13.30 – Obiad dla uczestników spotkania (bloczki obiadowe dla Oddziałów do odebrania w biurze Zjazdu – Dom Podhalan)
godz. 14.30- 16.30 - Obrady I Zjazdu Karpackiego  – Dom Podhalan
 
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Potwierdzili również przybycie liczni zaproszenie goście z Polski, Słowacji, Czech i Rumunii.

Głównym organizatorem I Zjazdu Karpackiego jest Związek Podhalan w Polsce, współorganizatorami Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne, Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, Porozumienie Karpackie "Karpaty Naszym Domem" oraz Karpaty Łączą, przy współpracy z Marszałkiem Województwa Małopolskiego Markiem Sową, Starostwem Powiatowym w Nowym Targu i Gminą Nowy Targ.





Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij