Barok na Spiszu Niedzica 2023

Fot. 2023.08.03 22:19 / news / czytano 884 / opinie 0

W dniach 13-15 sierpnia 2023 odbędzie się kolejna jedenasta edycja festiwalu Barok na Spiszu. Po zeszłorocznej, pięknej, jubileuszowej edycji festiwalu Barok na Spiszu ponownie zapraszamy do spędzenia na Spiszu trzech festiwalowych wieczorów. W tym roku tematem festiwalu są „muzyczne podróże”. 

Festiwal rozpoczniemy 13 sierpnia w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy koncertem pod tytułem „Podróż z Krakowa do Podolińca”. Program będzie podróżą po Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a w nim zespół Scepus Baroque wykona utwory pisane na dworach królewskich i kościelnych w Krakowie, Warszawie, Łowiczu, na Jasnej Górze. Podróż zakończymy opowieścią o kapeli oo. Pijarów w Podolińcu na Spiszu. 

Kolejnego dnia, 14 sierpnia, festiwal zawita do drewnianego kościoła św. Sebastiana w Jurgowie. W programie znajdą się utwory z Nowego Świata, z kręgu muzyki sakralnej barokowej Hiszpanii, Katalonii, Meksyku i Peru. Wysłuchamy muzycznej opowieści o tym, jak zdobywano Nowy Świat i jak miejscowe tradycje łączyły się z muzyką przywiezioną z Europy. 
Finał festiwalu będzie miał miejsce 15 sierpnia w kościele św. Kwiryna w Łapszach Niżnych, a bohaterką tego koncertu będzie muzyka francuska i jej cechy szczególne, a wykonawcą koncertu będzie Ensemble Overtone. 

Podczas koncertów festiwalu Barok na Spiszu, jak zawsze, będzie sposobność podziwiania piękna wnętrz spiskich zabytków. Pół godziny przed każdym koncertem zapraszamy do zwiedzania danego kościoła. Przewodnikami, jak zawsze, będą miejscowi przyjaciele festiwalu, a w tym roku będą to: Maria Waniczek z Niedzicy, Józef Górka z Jurgowa oraz Barbara Kowalczyk i Alicja Wójtowicz z Łapsz Niżnych, gdzie będzie też okazja odwiedzenia muzeum w zabytkowym Sypańcu. 

Organizatorem festiwalu jest fundacja Kulturalny Szlak, a wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu i współpracy z następującymi instytucjami: Parafie w Niedzicy, Jurgowie i Łapszach Niżnych, Województwo Małopolskie, ZEW Niedzica SA, Jurgów Ski, Kotelnica Białczańska, Bank Spółdzielczy Karpatia, Orle Gniazdo, Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Wydawnictwo Astraia oraz Gmina Łapsze Niżne i Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy, którym organizatorzy składają serdeczne podziękowania. 

Poniżej znajduje się szczegółowy plan tegorocznego festiwalu. Zapraszamy na barokowy Spisz! 

13.08 2023 
Niedzica, kościół św. Bartłomieja
godz. 16.30 zwiedzanie kościoła z przewodnikiem (Maria Waniczek)
godz. 17.00 koncert
PODRÓŻ Z KRAKOWA DO PODOLIŃCA
Scepus Baroque:
Katarzyna Wiwer – sopran
Andrzej Zawisza – bas
Dominika Małecka, Mateusz Małecki – skrzypce barokowe
Artur Szczerbinin – pozytyw
mini wykład: Katarzyna Wiwer: Życie muzyczne na dworach polskich
14.08 2023 
Jurgów, kościół św. Sebastiana
godz. 17.30 zwiedzanie kościoła z przewodnikiem (Józef Górka)
godz. 18.00 koncert
AMOR DIVINO – arie i duety z kręgu muzyki religijnej barokowej Hiszpanii, Katalonii i Meksyku
Katarzyna Wiwer, Julieta González-Springer – soprany
Andrzej Zawisza – klawesyn
Victor Martínez Huaman – instrumenty perkusyjne
mini wykład: Julieta González-Springer: Muzyczna podróż do Nowego Świata
15.08.2023 
Łapsze Niżne, kościół św. Kwiryna
godz. 17.00 zwiedzanie Sypańca (Barbara Kowalczyk i Alicja Wójtowicz)
godz. 17.30 zwiedzanie kościoła z przewodnikiem (Barbara Kowalczyk) 
godz. 18.00 koncert
SKŁADNIKI FRANCUSKIEGO SMAKU
Ensemble Overtone
Michaela Koudelková – flety proste, traverso
Klaudia Matlak – skrzypce barokowe
Julia Karpeta – viola da gamba
Maurycy Raczyński – klawesyn
mini wykład: Maurycy Raczyński: Składniki francuskiego smaku
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij