Dwa koncerty wieńczące tegoroczny jubileuszowy V Festiwal Barok na Spiszu

Fot. Arch. Fundacji Kulturalny Szlak 2016.08.31 14:13 / news / czytano 3013 / opinie 0

Ostatni weekend upłynął na Spiszu przy dźwiękach muzyki barokowej, a to za sprawą tegorocznego jubileuszowego V Festiwalu Barok na Spiszu. W ten weekend zwiedzaliśmy dwa spiskie kościoły – kościół w Niedzicy, o którym opowiedziała pani Maria Waniczek oraz kościół w Nowej Białej, gdzie festiwal gościł po raz pierwszy i który zwiedziliśmy pod przewodnictwem księdza Tadeusza Korczaka.

W sobotę 27 sierpnia w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy festiwal odkrył czasy poprzedzające rozkwit stylu barokowego w Polsce. Usłyszeliśmy twórczość polskich kompozytorów przełomu XVI i XVII wieku. Zespół Filatura di musica wystąpił w niecodziennym, bardzo szlachetnie brzmiącym składzie: Marek Nahajowski i Magdalena Pilch – na fletach prostych i poprzecznych, Justyna Młynarczyk i Julia Karpeta – na violach da gamba, Patrycja Domagalska-Kałuża –  na pozytywie oraz  Katarzyna Wiwer – sopran, która posłużyła się na koncercie również instrumentami perkusyjnymi. Usłyszeliśmy psalmy Mikołaja Gomółki, kompozycje Wacława z Szamotuł, Marcina Leopolity, Jana Podbielskiego i innych, które znakomicie zestawione z muzyką twórców niderlandzkich, pokazały nam, jak wyrafinowana i bogata jest nasza rodzima twórczość przełomu wieków.

Finał festiwalu odbył się w niedzielę 28 sierpnia w kościele św. Katarzyny w Nowej Białej. Zespół Scepus Baroque (w składzie Katarzyna Wiwer, Anna Zawisza – soprany, Łukasz Dulewicz, Marcin Liweń – kontratenory, Łukasz Wilda, Karol Kusz – tenory, Dawid Biwo, Andrzej Zawisza – basy, Marian Magiera – cynk, Bogdan Piznal, Andrzej Tkaczyk, Bartłomiej Witek – puzony historyczne, Patrycja Domagalska-Kałuża – pozytyw) zaprezentował muzykę prekursora polskiego Baroku i mistrza muzyki polichóralnej Mikołaja Zieleńskiego. Tego wieczoru utwory tego polskiego mistrza polifonii spotkały się z kompozycjami jednego z najważniejszych kompozytorów szkoły weneckiej Giovanniego Gabrielego, a także innych kompozytorów, tworzących w tym samym czasie w Polsce. Koncert zwieńczył efektowny 12-głosowy „Magnificat” Zieleńskiego, pochodzący z wydanego w 1611 roku w Wenecji zbioru „Offertoria totius anni”. Koncert zakończył się owacją na stojąco i dwoma bisami, publiczność została oczarowana energią płynącą i od muzyki, i od muzyków.

Ambitny program idący w parze z wysokim poziomem wykonawczym, świeże zaskakujące pomysły muzyczne, akcja oprowadzania po zabytkach Spisza, mająca na celu zapoznanie mieszkańców i turystów z architekturą regionu powodują, że festiwal cieszy się licznym gronem wiernych słuchaczy, mieszkańców poszczególnych miejsc koncertowych, turystów i z roku na rok staje się imprezą coraz bardziej rozpoznawalną, promującą świetną, fantastycznie wykonywaną muzykę czasów baroku oraz zabytki baroku na Spiszu.

Tegoroczny festiwal zrealizowano ze środków Województwa Małopolskiego oraz Gmin: Łapsze Niżne, Bukowina Tatrzańska, Nowy Targ, przy wsparciu Partnerów: ZEW Niedzica SA, Kotelnica Białczańska, Tatrzański Bank Spółdzielczy, SHS Zamek w Niedzicy. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: Fundacja Kulturalny Szlak
Zdjęcia: Arch. Fundacji Kulturalny Szlak
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij