Koncert Trzech Kultur - artyści z Mołdawii, Ukrainy i Polski w Szczawnicy

Fot. Arch. Organizatora 2015.08.25 19:40 / news / czytano 3621 / opinie 0

Młodzi i zdolni artyści koncertowali w szczawnickim kościele parafialnym. Niedzielny "Koncert Trzech Kultur" połączył trzy muzyczne światy Mołdawii, Ukrainy i Polski.

W imieniu szczawnickiego samorządu muzyków przywitał Piotr Gąsienica - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Gospodarzem wieczoru była niezwykle utalentowana pianistka, mieszkanka Uzdrowiska - Aleksandra Hurkała, która również wystąpiła przed publicznością wykonując "3 Preludia" litewskiego kompozytora Mikołaja Konstantego Čiurlionisa oraz "Nokturnem b-moll" Fryderyka Chopina. Pani Aleksandra jest absolwentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jarosława Drzewieckiego.

Kolejnym wykonawcą był Jakub Matuszczyk – student Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Andrzeja Tatarskiego oraz Laureat Konkursów, który wykonał "Sonatę-Reminiscenza Nikołaja Medtnera oraz "Preludium cis- moll op.3 nr 2 Siergieja Rachmaninowa rosyjskiego kompozytora i pianisty.

Kolejnym dowodem, że sztuka nie ma granic - co podkreślała gospodarz wieczoru Aleksandra Hurkała, pokazali artyści Alina Andruiti urodzona w Mołdawii, jej dom jest w Rumunii natomiast teraz mieszka w Polsce oraz Ivan Schemchuk z Ukrainy. Duet przyjechał do Szczawnicy prosto z międzynarodowego Konkursu na Litwie na którym zajął Grand Prix. Od kilku lat koncertują razem na scenach Polski i za granicą. Wykonali oni na początku Ferie z Rapsodii hiszpańskiej francuskiego kompozytora i pianisty Maurycego Ravela, a potem zagrali S.Rachmaninow "Marceaux cz.1,2,3".

Na zakończenie wystąpiła skrzypaczka Kinga Sobecka, studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureatka wielu nagród na konkursach muzycznych krajowych oraz międzynarodowych. W jej wykonaniu usłyszeć można było Sonatę op.70 Nikolaia Kapustina. Na fortepianie towarzyszył skrzypaczce Jakub Matuszczyk. W wykonaniu tego duetu zabrzmiała jeszcze Legenda op.17 – Henryka Wieniawskiego.
 
Koncert Trzech Kultur zorganizowany został dzięki Urzędowi Miasta i Gminy Szczawnica oraz Miejskiemu Ośrodkowi Kultury.

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Arch. Organizatora
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij