Kultura regionalna w sercu Uzdrowiska Szczawnica

Fot. Piotr Stępniewski 2018.02.09 22:51 / news / czytano 3138 / opinie 0

W szczawnickim Dworku Gościnnym, po raz kolejny już można było spotkać się z pienińskimi Flisakami, którzy w zajmujący i pełen humoru sposób przekazują regionalną gwarę, unikatowe tradycje i ciekawą historię regionu pienińskiego. 

Spotkania cieszą się zawsze ogromnym zainteresowanie turystów i kuracjuszy. Flisacy prezentują oryginalne przyśpiewki i legendy, z dowcipem opowiadają ciekawostki związane ze Spływem Dunajcem. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu pn.: „Spotkania z Kulturą Pienińską”, od kilku lat organizowanego i rozwijanego przez Grupę Uzdrowisko Szczawnica i Fundację Andrzeja Mańkowskiego. Właściciele Uzdrowiska - Rodzina Mańkowskich, od początku swojego pobytu w Szczawnicy dokładają starań, aby wspierać, integrować i animować regionalnych twórców, dostrzegając w kulturze lokalnej potencjał twórczy i promocyjny dla całego regionu. Wspomaganie różnorodnych inicjatyw w zakresie kultury regionalnej jest jednym z istotnych celów Uzdrowiska w szeroko pojętej rewitalizacji kurortu. 

Oprócz „Spotkań z Kulturą Pienińską”, w ramach których odbyło się już blisko 70  różnorodnych wydarzeń, takich jak: spektakle Stowarzyszenia 60+, stand up po góralsku, spotkania z regionalistą i etnografem Andrzejem Dziedziną - Wiwrem, warsztaty malowania na szkle prowadzone przez Annę Madeję oraz spotkania z historią Szczawnicy w formie wykładów Barbary Węglarz-kustosz Muzeum Pienińskiego, regularnie organizowane są też występy kapel góralskich w tym, specjalnie powołanej do przygrywania gościom w Piwnicy Zbójnickiej,  Kapeli Zbójnickiej;  ponadto warsztaty tańca góralskiego, rokroczny Świąteczny Kiermasz Pieniński, promujący lokalne rękodzieło, liczne wystawy prezentujące dorobek artystów ludowych w Galerii Pijalni Wód, a także - szczególnie ważne dla podtrzymania lokalnych, autentycznych tradycji - spektakle sztuki regionalnej pt.: „Wesele góralskie” w wykonaniu  Zespołu im. Jana Malinowskiego, odbywające się wielokrotnie na scenie głównej w Dworku Gościnnym. W zorganizowanych do tej pory przedsięwzięciach wystąpiło kilkudziesięciu artystów regionalnych, a obejrzało je lub wzięło udział w warsztatach kilka tysięcy odbiorców, głównie turystów i kuracjuszy,  w tym dzieci i młodzieży.
Autor: Agnieszka Żarska
Zdjęcia: Piotr Stępniewski
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij