Recytowali jak Michał Słowik Dzwon

Fot. Arch. MOK 2013.05.17 12:25 / news / czytano 4787 / opinie 0

16. maja w Kinoteatrze „Pieniny” w Szczawnicy młodzież i dzieci konkurowały w XI Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Michała Słowika Dzwona.

Organizowany co roku przez Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy i Oddział Pieniński Związku Podhalan przegląd czci pamięć szczawnickiego poety, twórcy ludowego i społecznika. Kreuje u dzieci i młodzieży zainteresowanie pięknem gwary góralskiej i literaturą regionu oraz popularyzuje twórczość poetów pienińskich. 
 
Dwadzieścia czworo uczniów ze szczawnickich szkół recytowało wiersze M. Słowika Dzwona w tegorocznym konkursie, w porównaniu do lat ubiegłych w tym roku gawędziarze nie dopisali. Jury w składzie; Przewodniczący Tomasz Słowik - prezes OP ZP, Zofia Drążkiewicz - twórczyni ludowa, Robert Majerczak - kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Pieniny”, Piotr Gąsienia - dyrektor MOK, Alina Lelito - redaktor „Z doliny Grajcarka”, przyznało nagrody i wyróżnienia; 

W kategorii klas 0-III szkół podstawowych: 
I m. – Dagmara Dulak – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej
II m. – Weronika Dulak – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej
III m. – Patrycja Waruś – Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczawnicy
 
Wyróżnienie dla uczniów ze SP w Szlachtowej Remigiusza Kaczorowskiego i dla najmłodszej uczestniczki – Wiktorii Ciesielki. 

W kategorii klas IV – VI szkół podstawowych:
I m. – Aleksandra Krzywonos – Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczawnicy
II m. – Iwona Gołdyn – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej
III m. – Weronika Marciszewska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczawnicy
wyróżnienie – Kacper Salamon – Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczawnicy

W kategorii gimnazjum:
I m. – nie przyznano
II m. – Kinga Hurkała – Gimnazjum Publiczne im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy
III m. – Kacper Dulak – Gimnazjum Publiczne im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy
 
Wyróżnienie dla uczennicy GP w Szczawnicy Krystyny Krzywdzińskiej. 

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy ufundowane przez Związek Podhalan i MOK. O słodki poczęstunek dla wszystkich zadbała córka  patrona przeglądu - Zofia Bańkosz.

Przewodniczący jury serdecznie podziękował uczniom za udział, nauczycielkom pp.: Danucie Nowak i Bożenie Biel ze SP w Szlachtowej, Annie Gąsienicy ze SP w Szczawnicy i  Katarzynie Ciesielce ze szczawnickiego gimnazjum za bardzo dobre przygotowanie młodzieży, rodzicom za staranność w doborze regionalnego stroju i zwrócił się z prośbą, by dalej czynili starania o dbałość i poprawność gwary szczawnickiej, by pozostała wolna od obcych naleciałości. Przegląd poprowadził Artur Majerczak z MOK.
Autor: Alina Lelito / oprac. red.
Zdjęcia: Arch. MOK
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij