Sacrum po góralsku - pośród artystów Kapela Góralska Jaśka Kubika

Fot. Arch. Organizatora 2022.10.26 11:34 / news / czytano 1306 / opinie 0

Miniony weekend upłynął w Małopolsce pod znakiem „Sacrum po góralsku". Ten niezwykły, jedyny w swoim rodzaju projekt, prezentowany w formie koncertu-spektaklu słowno-muzycznego zgromadził komplety publiczności w bazylikach Grobu Bożego w Miechowie i Jezuitów w Krakowie. 

Na program wydarzeń złożyły się teksty „Filozofii po góralsku" ks. prof. Józefa Tischnera w interpretacji jednego z najbardziej rozpoznawalnych aktorów Piotra Cyrwusa, muzyka góralska w wykonaniu Kapeli Góralskiej Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem, grającej w składzie: Jan Kubik – prym, Dariusz Gabryś – sekund i Marian Jarosz – basy i piszczałka, a także utwory dawnej polskiej muzyki organowej i improwizacje prezentowane przez wirtuoza organów Marka Stefańskiego.
 
Organizatorem koncertów była obchodząca w tym roku jubileusz pięciolecia działalności Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, realizująca wiele wydarzeń z zakresu muzyki, głównie organowej, na terenie całej Polski.
 
Niedzielny koncert w Krakowie był dedykowany pamięci urodzonego przed stu laty, a zmarłego 35 lat temu wieloletniego organisty bazyliki Jezuitów w Krakowie, Władysława Radwana. Uniwersalne przesłanie Tischnerowskich tekstów, dobarwione autentycznym brzmieniem góralskiej muzyki oraz mieniącymi się wieloma odcieniami dźwiękami organów stworzyło okazję do przeżywania sztuki i kontemplacji myśli w wielu ich wymiarach i różnorodnych formach przekazu.

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU oraz Rady Dzielnicy II Grzegórzki w Krakowie. 
Autor: Oprac. red.
Źródło: Arch Organiztora
Zdjęcia: Arch. Organizatora
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij