Spektakularny Bach i Haendel z dedykacją dla najmłodszych i seniorów

Fot. Piotr Stępniewski 2018.10.27 16:24 / news / czytano 2050 / opinie 0

Międzynarodowe Baroque Collegium 1685, założone i prowadzone przez muzykolog, dyrygenta i manager kultury Agnieszkę Żarską, zrealizowało ambitne projekty edukacyjno-artystyczne w Nowym Sączu i Chrzanowie, pozyskując nową  publiczność dla muzyki barokowej.

Realizacja projektów była wymagająca zarówno pod kątem artystyczny jak też organizacyjnym. Próby muzyczne międzynarodowego Zespołu, w którego składzie znaleźli się artyści z wielu zakątków Polski a także z Czech, Węgier i Niemiec, odbywały się w Szczawnicy, w Dworku Gościnnym udostępnionym przez właścicieli obiektu - Państwa Mańkowskich.
 
Oba projekty zakończyły się dużym sukcesem, a muzyka mistrzów baroku w wykonaniu Baroque Collegium 1685, została przyjęta entuzjastycznie- z owacjami na stojąco, zarówno w Nowym Sączu jak też w Chrzanowie.

- W Nowym Sączu prezentowaliśmy fragmenty Oratoriów GF. Haendla, zabrzmiały wyczynowe fugi chóralne, uwertury z Oratoriów „Mesjasz”, „Teodora” oraz „Juda Machabeusz”, a także poruszające arie  w wykonaniu kontratenora Kacpra Szelążka. Koncert poprzedziliśmy koncertem interaktywnym dla dzieci, który odbył się w MCK „Sokół”. W zajęciach opartych na słynnym chórze „Alleluja” z Oratorium „Mesjasz” wziął udział pełny zespół Baroque Collegium 1685. Dzieci słuchały wykonywanej na żywo muzyki, a następnie wspólnie pracowaliśmy z oryginalnie opracowanymi folderami i naklejkami.  Ogromna większość dzieci po raz pierwszy zetknęła się z muzyka barokową na żywo - relacjonuje Agnieszka Żarska
 
- W Chrzanowie zabrzmiały Kantaty J.S.Bacha, były to  m.in. fragmenty Oratorium Wielkanocnego oraz na Wniebowstąpienie Pańskie, a  bachowskie altowe arie zaprezentowała Helena Poczykowska. W projekt w Chrzanowie zaangażował się wiele lokalnych  środowisk, z którymi kontakt pomogła nam nawiązać Pani Halina Pstrucha. Podczas warsztatów interaktywnych zaprosiliśmy dzieci do wspólnego, aktywnego słuchania muzyki, wykonywanej na żywo przez chór i orkiestrę Baroque Collegium 1685 ostatniej części bachowskiego Oratorium Wielkanocnego. Ta pełna energii i radości muzyka wywarła na młodych słuchaczach tak duże wrażenie, że wielu z nich chętnie przyszło później na wieczornych koncert do kościoła p.w. św. Mikołaja - opowiada Agnieszka Żarska, pomysłodawczyni i koordynatorka obu projektów.

Wydarzenia w Nowym Sączu zostały zorganizowane w ramach zadania pn.: „Baroque Collegium 1685 dla dzieci i młodzieży”, organizowanego przez stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, we współpracy z Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”, Grupą Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica oraz Fundacją Andrzeja Mańkowskiego.
 
Dofinansowane ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wydarzenia w Chrzanowie - w ramach zadania pn.: „Wielkanoc Jana Sebastiana Bacha - koncert dla seniorów i zajęcia interaktywne dla dzieci”, organizowanego przez stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny we współpracy z orkiestrą Musica Florea Praha, Miastem Chrzanów, Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji, Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku, Państwową Szkołą Muzyczną I st., Szkołą Podstawową nr 3, Parafią św. Mikołaja; a także z Grupą Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica oraz Fundacją Andrzeja Mańkowskiego. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Kultura Dostępna”.

o artystach:
Baroque Collegium 1685 to międzynarodowy zespół wokalno-instrumentalny, założony i prowadzony przez muzykolog i dyrygent - Agnieszkę Żarską.  Swoją działalność zainaugurował w 2016 roku. Występował m.in. na festiwalach Iubilaei Cantus, Barokowe Eksploracje oraz Gorczycki Festival na Śląsku;  dwukrotnie prezentował bachowskie kantaty w ramach prestiżowego cyklu: BACH200UW na zaproszenie Uniwersytetu Warszawskiego. W bieżącym roku Zespół podjął współpracę artystyczną z jednym z najlepszych interpretatorów muzyki J.S.Bacha na świecie - holenderskim śpiewakiem Peterem Kooij. W listopadzie b.r. Zespół wystąpi w ramach kolejnej edycji Festiwalu Gorczyckiego w Bytomiu. 
Autor: SCK
Zdjęcia: Piotr Stępniewski
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij