"Zapomniani Bogowie" Jarosława Prusińskiego - KSIĄŻKOWA ZAPOWIEDŹ

Fot. Projekt okładki oraz szkic powstałe na potrzeby niniejszej zapowiedzi wykonała: Małgorzata Wilczak 2016.04.16 20:59 / news / czytano 4146 / opinie 0

Twórca „Trylogii o Szarym Magu” powraca w nowej odsłonie! Polska słowiańska - zwyczaje i wierzenia dawnej Lechii.

Na 2016 rok przypada 1050 rocznica Chrztu Polski, co stwarza doskonałą okazję do zgłębienia wiedzy historycznej. Warto więc pójść o krok dalej i przyjrzeć się okresowi poprzedzającemu chrystianizację naszego państwa – czasom Polski lechickiej, przedchrześcijańskiej, słowiańskiej.
 
Mało kto wie, że Słowianie byli najbardziej licznym ludem, zamieszkującym największy obszar starożytnego świata i jednocześnie najmniej znanym. Pamięć o nim została wyparta przez ludy Zachodu i Bliskiego Wschodu. A jednak to nasze dziedzictwo, nasza historia. Jarosław Prusiński- twórca fantastycznej „Trylogii o Szarym Magu” i zbioru opowiadań pod tytułem „Vortex”, w książce, której roboczy tytuł brzmi: „Zapomniani Bogowie”, podjął niełatwą próbę jej odkłamania.
 
W tym celu przeniósł czytelnika na terytorium Polski przełomu IX i X wieku, zapraszając do narwiańskiego grodu. Otoczony dziewiczą puszczą, będącą oazą spokoju i miejscem, w którym zadomowiły się zarówno prawdziwe jak i mityczne stworzenia: strzygi, wiły, wodniki, utopce, rusałki, licho, zmory i zapiecki - zdaje się odcinać od świata ogarniętego wojną sprzyjającą różnorakim problemom i grabieżom oraz pogoni za chwałą i poklaskiem. To cechy charakterystyczne dla ludzi obcych, którzy nie mogą, jak tubylcy, liczyć na przychylność puszczy, przeciwnie – narażeni są na jej gniew, pociągający za sobą śmierć butnego i aroganckiego nieszczęśnika.
 
Ale oto pewnego dnia, na terenie grodu zjawia się Obcy znaleziony w puszczy. W wyniku pobicia, rosły, łysy mężczyzna traci pamięć i zdany na łaskę mieszkańców odzyskuje siły, a przy tym poznaje zwyczaje i wierzenia dawnych Słowian.
 
Co najistotniejsze, z jego męskiego punktu widzenia, czytelnik odkrywa historię dziewczyny tak jak on tajemniczej – panny grodzkiej urodzonej pod koniec IX wieku. O kogo chodzi? Kto i dlaczego chciał zabić Obcego? Jak zakończy się bitwa z Jaćwingami? Czy dziewczyna odnajdzie spokój ducha, a Obcy partnerkę wśród wielu panien i wdów zamieszkujących gród? A może odejdzie, odzyskawszy pełnię sił? Jak zakończą się intrygi Poborcy?

Żywię nadzieję, że „Zapomniani Bogowie” pojawią się na rynku wydawniczym i na postawione pytania poznam odpowiedź już wkrótce.

Na chwilę obecną, chęć publikacji książki wyraziło jedno wydawnictwo, ale Jarosław Prusiński wciąż otwarty jest na nowe propozycje.

Lektura dość obszernego fragmentu, pozwoliła mi wysnuć wniosek, że Autor z rozmachem nakreślił opowieść słodko – gorzką. Zabawną, ale nie głupią, a co najważniejsze – zadał sobie niemały trud przekazania wiedzy historycznej. Podana nienachalnie, przepływa między wersami – ciekawi, ale nie nuży, szybko zapadając w pamięć odbiorcy.
 
Jaka była geneza powstania Państwa Lechii? Odpowiedzi na to pytanie, w gawędziarskim tonie udzielił jeden z bohaterów, Krzesimir, opowiadając o podróżnikach z Elamu, którzy tracili życie z rąk handlarzy niewolników. Właśnie ów lud ciemiężonych, wydał pierwszego króla kraju, Sarmatę, który pojął za żonę Ksayę – dzielną wojowniczkę i przywódczynię Amazonek, a odniósłszy zwycięstwo nad zjednoczonymi wojskami Babilonu, dał początek trwającej 1400 lat wielkiej dynastii. Po niej nastały czasy rządów Lecha I Wielkiego. Ten, pisząc nowy rozdział historii, otworzył erę dynastii Lechów. Tym sposobem, kraj zmienił nazwę z Sarmacji na Lechię.

Tę wiedzę dostarczają naukowe opracowania, ale nie ukrywajmy, że sięgamy po nie z konieczności, głównie w szkole. Jarosław Prusiński na kartach „Zapomnianych Bogów” opisał na nowo starą historię, udowadniając, że nauka nie musi być zmorą wielu uczniów, przeciwnie – może stać się prosta, łatwa i przyjemna oraz dostarczać im wszechstronnej wiedzy dotyczącej: budowy chat, spożywanych posiłków (w tym zakazu jedzenia ryb), zwyczajów i powiedzonek takich jak: matko i córko, licho z nim oraz najświętsza panienko, której nie  znajdziemy w dostępnych na rynku podręcznikach szkolnych.

Dlatego książka z powodzeniem mogłaby posłużyć jako materiał dydaktyczny wykorzystywany na lekcjach języka polskiego bądź historii. Czy tak będzie? Czas pokaże.

Od napisania książki do wydania długa droga, nierzadko kręta i wyboista. Przekonał się o tym Jarosław Prusiński. Niezrażony oporem ze strony potencjalnych wydawców, 12.01.2017 roku zaprezentował słowiańską opowieść czytelnikom, publikując ją pod skrzydłami internetowego wydawnictwa e-bookowo.pl.

Dzięki uprzejmości autora, zapowiadana kilka miesięcy temu książka trafiła w moje ręce w dniu premiery, co pozwoliło mi ponownie zajrzeć w gościnne progi Ostrogrodu i poznać ciąg dalszy spisanej z pasją i rozmachem opowieści bajarza, w którego usta Prusiński włożył następujące słowa: „(…) O prawdziwych bohaterach chcecie zapomnieć. O historii, która się dla was wydarzyła. O przodkach, którzy za was ginęli. Tych nie chcecie pamiętać (…). Będziecie pamiętać zdrajców i im będziecie stawiać pomniki”. Opinia ta burzy krew w żyłach słuchaczy. Czy tak samo zareagują czytelnicy? A może przeciwnie – prezentowane na kartach treści skłonią ich do refleksji? Wszak to opowieść ze wszech miar refleksyjna, pozwalająca zanurzyć się w czeluściach przeszłości, z którą warto się rozliczyć, by móc odzyskać utracony spokój i wiarę w człowieka. To historia,o której grzechem byłoby zapomnieć lub co gorsza – w ogóle jej nie znać.

Gorąco polecam!

Zainteresowanych dotychczas opublikowaną twórczością Jarosława Prusińskiego odsyłam do księgarni legimi.com: „Vortex” TUTAJ, „SzaryMag” TUTAJ, „Szary Mag. Sahi” TUTAJ  oraz na stronę internetowego Wydawnictwa e-bookowo.pl, gdzie „Szary Mag. Trylogia” TUTAJ dostępny jest w wersjach elektronicznej i papierowej, a „Zapomniani Bogowie. Słowiańska opowieść” TUTAJ w trzech formatach e-book. W planach wydanie wersji tradycyjnej.

Za udostępnienie książki i możliwość zajrzenia do świata Słowian bardzo dziękuję Autorowi, Jarosławowi Prusińskiemu.

Serdeczne podziękowania składam także mojej przyjaciółce - Gosi Wilczak za wykonanie projektu okładki oraz szkicu powstałych na potrzeby niniejszej zapowiedzi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
IWONA NIEZGODA – ur.  w 1987 r. w Nowym Targu. Jest absolwentką: Liceum Ogólnokształcącego im Stefana Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem – profil humanistyczny (2006 r.), Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu – kierunek: Filologia polska (2009 r.) oraz Uniwersytetu Pedagogicznego im Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – kierunek: Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa (2012 r.).




Autor: Iwona Niezgoda
Zdjęcia: Projekt okładki oraz szkic powstałe na potrzeby niniejszej zapowiedzi wykonała: Małgorzata Wilczak
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij