Zielnik Państwa Freyów w Szczawnicy

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.09.13 09:45 / news / czytano 4967 / opinie 0

Wystawa do Szczawnicy przeniesiona została z Niedzicy, wcześniej mogli ją oglądać także mieszkańcy Krościenka. Teraz dostępna jest w galerii „Krzywa Jabłonka” , gdzie w minioną środę obył się jej wernisaż.

To pierwsza szczawnicka wystawa Wiesławy i Ludwika Freyów. Jednak działania i inicjatywy podejmowane we współpracy z prof. Freyem trwają od 2006 roku. Gawędy profesora zamieszczane są w lokalnej gazecie "Z Doliny Grajcarka", tam przeczytać można o roślinach rosnących w Pieninach. Ponadto przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Szczawnicy odbyło się do tej pory już kilka promocji książek autorstwa Ludwika Freya.

Wystawa pn. "Nasz Zielnik" to 12 haftowanych technika krzyżykową portretów roślin wykonanych przez Panią Wiesławę, którym towarzyszą objaśniające każdą roślinę fotografie tych samych roślin autorstwa męża Pani Wiesławy - Ludwika.

- Przedstawiam prawdziwych przyjaciół Szczawnicy i Krościenka, przyjaciół Pienin, którzy te góry zdeptali wzdłuż i wszerz z racji swojej turystycznej pasji ale także z racji zainteresowań prof. Freya, który jest biologiem a dokładnie botanikiem - mówiła Alina Lelito redaktor gazety „Z doliny Grajcarka”dziękując małżeństwu Freyów za wieloletnią "wierną przyjaźń".

Państwo Freyowie regularnie do Szczawnicy przyjeżdżają ponad 20 lat. Swoje prace prezentowali do tej pory na dwóch wystawach w Krościenku n.D. - "Momenty były" oraz "Nasze Pieniny i Beskid Sądecki". "Nasz Zielnik" jest trzecią, którą artyści pokazali szerszej publiczności.

Artyści dziękowali obecnym za przybycie. Profesor w kilku zdaniach opowiedział o "zielniku", podkreślił, że sztuka układania roślin do suszenia jest naprawdę sztuką, a zielniki układa się także z rycin, fotografii, są i zielniki haftowane.

Wystawa dostępna jest w galerii "Krzywa Jabłonka" przy ulicy Pienińskiej 4, którą opiekują się Asia Dziubińska, Jarek Krajewski oraz Ania i Józek Madejowie. Zgromadzonym przygrywała kapela Jaworczanie.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij