Uroczystości odpustowe w Sromowcach Niżnych z udziałem biskupa Andrzeja Jeża

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.09.09 16:47 / news / czytano 9116 / opinie 0

W niedzielę do kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny przybyło wielu wiernych, w tym księży z okolicznych miejscowości, by uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez Biskupa Tarnowskiego ks. Andrzeja Jeża.

W tym roku uroczystości odpustowe połączone były z 25-leciem konsekracji nowej świątyni, ale także z 500-leciem starego zabytkowego kościółka pw. św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych. Biskup Andrzej Jeż poświęcił również figurę św. Kingi patronki Pienin. Księża i parafianie poprzez uroczystą celebrę eucharystii dziękowali Bogu za dar wiary oraz tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania świątyń. Słowa podziękowania proboszcz parafii skierował także do ks. prałata Czesława Jakóbczyka, który od 47 lat pełni posługę kapłańską w Sromowcach. 

- 8 września jest dniem naszego parafialnego odpustu a te wydarzenia ściśle łączą się z Maryją. Święta Kinga w sposób szczególny była związana z Pieninami i przyczyniła się do zakorzenienia wiary w naszych sercach. Jej postać będzie dla nas nie tylko pamiątką tych wydarzeń, ale przede wszystkim wzorem i przewodnikiem w drodze do nieba a w roku wiary, który przeżywamy niech będzie ona naszym wotum dziękczynnym za 500 lat istnienia kościoła św. Katarzyny i 25 lat kościoła parafialnego. - mówił proboszcz parafii ks. Marek Kądzielawa.  

Ks. bp Andrzej Jeż w słowach homilii m.in. powiedział: - Dziękujemy dzisiaj za kościół św. Katarzyny, tak urokliwy, przemodlony przez pokolenia pradziadów, praojców w którym czujemy się jak w swoim domu, ale także dziękujemy za 25 lat nowego kościoła, w którym się dzisiaj znajdujemy. Ta świątynia jest piękna, okazała, soczystością barw olbrzymich witraży daje nam dobrą przestrzeń do bliskiego spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem, gdzie tutaj mimo różnic jesteśmy jedną rodziną a Maryja jest matką nas wszystkich. Parafia, świątynia to serce. Z niej poprzez eucharystię, sprawowanie sakramentów i wspólnotową modlitwę rozlewają się wielkie strumienie nadprzyrodzonego życia. Parafia jest najtrwalszą strukturą, która wciąż trwa a kościoły są wyznacznikiem tej ustawicznej ciągłości i tożsamości w zmieniającym się świecie.  

Pierwszy kościół parafialny w Sromowcach Niżnych wzmiankowany jest na rok 1350. Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych powstał najprawdopodobniej w 1513 roku. Oparty on jest na konstrukcji zrębowej i pionowym szalunku z listowaniem. Nawa i prezbiterium mają taką samą szerokość i nakryte są jednolitym, wielopołaciowym dachem gontowym. Stropy wewnątrz są płaskie. Z dawnego bogatego wyposażenia pozostały w nim tylko obrazy św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Antoniego z XVIII w. oraz barokowa ambona. Pozostałe cenne eksponaty zostały przeniesione do zbudowanego pod koniec lat 80. XX wieku murowanego kościoła parafialnego.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij