Archipelag Skarbów w Publicznym Gimnazjum w Krościenku

Fot. Piotr Krążek 2015.09.22 09:11 / news / czytano 2540 / opinie 0

We wrześniu już po raz szósty w Publicznym Gimnazjum został zrealizowany program profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”, w którym uczestniczyli uczniowie klas III, ich rodzice oraz nauczyciele.

Zajęcia dotyczyły budowania umiejętności radzenia sobie z różnymi problemami typowymi dla okresu dojrzewania.

W trakcie spotkań z młodzieżą, realizatorzy projektu koncentrowali się głównie na przekazaniu im wiedzy o miłości w kontekście wieku dojrzewania. W wyraźny sposób wskazywali na niekorzystny wpływ środków psychoaktywnych na budowanie relacji i zawieranie znajomości. Zwracali uwagę na fakt, iż w wieku nastoletnim alkohol lub narkotyki powodują zahamowanie rozwoju, umiejętności radzenia sobie z emocjami oraz nabywania umiejętności społecznych. Ukazywali siłę presji grupy rówieśniczej i sposoby asertywnego radzenia sobie z nią. Podjęli problem zachowań agresywnych i uprzedmiotowiających – szczególnie w relacjach między chłopcami i dziewczętami. Promowali postawy godne naśladowania oraz przedstawiali w formie multimedialnej znane osoby, którym uzależnienia przeszkodziły w realizacji marzeń.

Badania nad skutecznością programu, posiadającego rekomendację Ośrodka Rozwoju Edukacji, przeprowadzone we współpracy z MEN, CMPPP, PARPA i KC ds. AIDS, wykazały znaczące efekty w obszarze profilaktyki przeciwalkoholowej, przeciwnarkotykowej, profilaktyki ryzykownych zachowań seksualnych oraz zapobiegania zjawiskom przemocy wśród młodzieży. Program dzięki szerokiemu zakresowi treści i udowodnionym efektom został pomyślany jako uzupełnienie i wzmocnienie programu wychowawczego i profilaktyki szkoły.





Autor: Bożena Chlebek
Zdjęcia: Piotr Krążek
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij