Jak krościeńscy licealiści głosowali w symulacji wyborów parlamentarnych?

Fot. Arch. szkoły 2015.10.26 18:57 / news / czytano 3546 / opinie 0

ZaÅ‚ożenie, że mÅ‚ody czÅ‚owiek nie bÄ™dzie interesowaÅ‚ siÄ™ politykÄ… do ukoÅ„czenia  18.  roku życia, a potem nagle stanie siÄ™ Å›wiadomym obywatelem i aktywnym wyborca, jest zÅ‚udne -pora to zmienić". Jest to przesÅ‚anie, które towarzyszy również i w tym roku pracy Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Na początku października bieżącego roku szkolnego młodzież naszego liceum przystąpiła do projektu "Młodzi głosują", organizowanego przez CEO. Celem projektu jest przygotowanie młodych ludzi do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym poprzez udział, między innymi, w wyborach. Projekt "Młodzi głosują" nie jest agitacją polityczną - chodzi wyłącznie o zaangażowanie ludzi młodych w demokratyczne wybory i obywatelskie działanie. Stąd wyniki wyborów szkolnych mają znaczenie drugorzędne (aczkolwiek skłaniające do refleksji elity władzy) najważniejszy jest cały towarzyszący proces edukacyjny - kształcenie obywatelskie.
 
Prezes Fundacji CEO dr J. Strzemieczny mówi - aby nie zostać biernym dorosÅ‚ym, trzeba doÅ›wiadczyć wÅ‚asnej aktywnoÅ›ci obywatelskiej już w mÅ‚odoÅ›ci". StÄ…d udziaÅ‚ uczniów naszego liceum. Koordynatorami projektu "MÅ‚odzi gÅ‚osujÄ… " zostali:  RafaÅ‚ Kozielec i Krystian Piszczek z klasy 2b oraz Krysia KrzywdziÅ„ska z klasy 3a. Na nich spoczywaÅ‚a caÅ‚a odpowiedzialność nad przygotowaniem, poprowadzeniem caÅ‚ej akcji, same wybory, liczenie gÅ‚osów oraz sporzÄ…dzenie sprawozdania do CEO.  19 października sala lekcyjna nr 202 od samego rana peÅ‚niÅ‚a funkcjÄ™ lokalu wyborczego, do której zgÅ‚aszali siÄ™ uczniowie poszczególnych klas oddajÄ…c swój gÅ‚os. Przygotowane wczeÅ›niej karty do gÅ‚osowania do Sejmu trafiaÅ‚y do urny wyborczej, wczeÅ›niej oczywiÅ›cie zabezpieczonej. Przez caÅ‚y okres wyborów nad prawidÅ‚owym przebiegiem gÅ‚osowania czuwaÅ‚a powoÅ‚ana Komisja Wyborcza w skÅ‚adzie: Krystyna KrzywdziÅ„ska, RafaÅ‚ Kozielec i Adrian Derkacz. ByÅ‚y listy elektoratu, czyli uczniów szkoÅ‚y, na których swoje podpisy skÅ‚adali oni przed odbiorem kart do glosowania. Za tÄ™ część wyborów odpowiadali: Patryk Adamczyk i Krystian Piszczek. Procedury wyborcze zostaÅ‚y w peÅ‚ni zachowane, wybory byÅ‚y: powszechne, równe, bezpoÅ›rednie i tajne.
 
Zanim jednak odbyÅ‚y siÄ™ wybory, w liceum zorganizowana zostaÅ‚a kampania wyborcza. Uczniowie klasy 2b przygotowali plakaty wyborcze zachÄ™cajÄ…ce do udziaÅ‚u w wyborach. Z pomocÄ… w iloÅ›ci przygotowanych i rozwieszonych plakatów przyszli uczniowie klasy 1b i 3a. Koordynatorzy projektu przygotowali a nastÄ™pnie zamieÅ›cili na stronie internetowej szkoÅ‚y krótki film instruktażowy dotyczÄ…cy roli Sejmu, jego kompetencji. Na godzinie wychowawczej w klasie  2b poprowadziliÅ›my debatÄ™ klasowÄ…  na temat: Polska nie powinna przyjmować  uchodźców i uchodźczyÅ„. ByÅ‚a to ciekawa forma wymiany zdaÅ„, poglÄ…dów wÅ›ród 17-letnich uczniów. A teraz to, na co czeka mÅ‚odzież uczestniczÄ…ca w symulacji wyborów parlamentarnych - do Sejmu.
 
W głosowaniu wzięło udział 133 uczniów (liczba uczniów w szkole 162), 8 głosów było nieważnych. A oto jak rozłożyły się glosy:
  • Komitet Wyborczy P. Kukiza - 32 gÅ‚osy
  • Komitet Wyborczy J. Korwin-Mikke 30 gÅ‚osów
  • Komitet Wyborczy PiS - 27 gÅ‚osów
  • Komitet Wyborczy PO - 12 gÅ‚osów
  • Komitet Wyborczy Nowoczesna - 10 gÅ‚osów
  • Komitet Wyborczy Szczęść Boże - 4 gÅ‚osy
  • Komitet Wyborczy PSL – 3 gÅ‚osy
  • Komitet Wyborczy Z. Stonogi - 2 gÅ‚osy
  • Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica - 1 gÅ‚os
  • Komitet Wyborczy Samoobrona - 1 gÅ‚os.
Głos oddany do szkolnej urny przez młodych ludzi jest dla nas pierwszą szansą wyrażenia własnego zdania w sprawach ważnych dla naszej Ojczyzny.




Źródło: LO Krościenko n.D
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij