OHP daje szansę młodym

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.11.26 17:25 / news / czytano 3607 / opinie 0

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy-Jabłonce realizuje projekt "Nowe Perspektywy 2". Biorą w nim udział osoby w wieku 15-25 lat ze Szczawnicy, Ochotnicy, Szlachtowej, Grywałdu i Tylmanowej. 

Głównym celem projektu jest aktywizacja społeczno–zawodowa, poprzez nabycie odpowiednich umiejętności i kwalifikacji zawodowych ułatwiających start życiowy. – Staramy się dać wsparcie młodym osobom, które mają trudności z wejściem na rynek pracy głównie z powodu braku doświadczenia zawodowego i kwalifikacji - podkreśla Łukasz Hurkała koordynator projektu. W tym celu celu uczestnicy biorą udział w różnego rodzaju warsztatach, kursach i szkoleniach, takich jak: kurs języka angielskiego, zajęciach z zakresu wyrównania zaległości szkolnych, kursach komputerowych, zajęciach z zakresu przedsiębiorczości, warsztatach z psychologiem, kursie prawa jazdy, oraz szkoleniach i praktykach zawodowych.

Aktualnie młodzież uczestniczy w warsztatach z psychologiem, które nauczą umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz zajęciach z przedsiębiorczości, które pomogą, być może w przyszłości, założyć własną działalność gospodarczą. W późniejszym terminie, starsi uczestnicy projektu wezmą udział w kursach zawodowych takich jak: kelner, barman, kosmetyczka – wizażystka. Biorąc pod uwagę fakt, iż Szczawnica jest miejscowością turystyczną, zawsze będzie zapotrzebowanie na pracę związaną z obsługą ruchu turystycznego.

- Mamy dwie grupy wiekowe młodzież starsza (18-25 lat) oraz młodsza (15-17 lat). Łącznie 20 osób. Grupa młodsza oprócz szkoleń przewidzianych w projekcie ma zapewnione wsparcie kadry pedagogicznej w zakresie zajęć wyrównawczych z przedmiotów, które sprawiają im największe trudności. Projekt trwać będzie do końca czerwca 2014 roku - dodaje Hurkała. Wszyscy uczestnicy świadomi otrzymanej szansy, pilnie uczestniczą w zajęciach, zdając sobie sprawę, że udział w projekcie jest dla nich niezwykle cenny, tym bardziej, że uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne a dodatkowo młodzież otrzymuje zwrot kosztów dojazdu oraz wyżywienie podczas wszystkich zajęć. Łączna kwota projektu realizowanego w CKiW OHP w Szczawnicy to prawie 170 tys. złotych. Taki sam projekt realizuje Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Nowym Sączu. 

W ramach projektu w całej Polsce objęto 1800 nieaktywnych zawodowo oraz bezrobotnych osób w wieku 15-25 lat, zagrożonych wykluczeniem społecznym, których ograniczenia materialne i środowiskowe, a także brak kwalifikacji zawodowych utrudnia samodzielne nabycie umiejętności gwarantujących udany start życiowy. Wśród beneficjentów jest 1080 kobiet i 720 mężczyzn. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet 1, Poddziałanie 1.3.3.

Autor: Oprac. red
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij