Relacja z jubileuszowego X Zjazdu Górskiego

Fot. Przemysław Zachura 2015.02.23 15:06 / news / czytano 4488 / opinie 0

Kolejny Zimowy Zjazd Górski za nami. W tym roku wyjątkowy, bo jubileuszowy - dziesiąty.


W dniach 20-22 luty br. odbył się X Zimowy Zjazd Górski w Pieninach. Tegorocznym miejscem spotkań i prelekcji stała się sala kinoteatru „Pieniny” w Szczawnicy. Patronat honorowy nad tą górską imprezą objął Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu prof. Iwon Grys, który życzył zjazdowiczom „wielu udanych wypraw nie tylko w Pieniny ale także na inne górskie szczyty pokonując skalne progi oraz wspaniałych panoram przy bezchmurnym niebie i szczęśliwych powrotów ku dolinom, a także aby wzorem Zjazdowiczów inni miłośnicy górskiego piękna podążali”. PPWSZ w Nowym Targu jak w roku poprzednim ufundowała nagrody dla prelegentów oraz uczestników Zjazdu. 

Pomysłodawcy starali się jak co roku ściągnąć do Szczawnicy miłośników turystyki kwalifikowanej, przewodników górskich oraz osoby zakochane w bajkowym krajobrazie Pienin. W tym roku frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania. Na Zjazd dotarło do Szczawnicy ponad 60 osób z różnych zakątków naszego pięknego kraju.

Organizatorem X Zimowego spotkania było „Stowarzyszenie Karpaty” powołane przez przewodników beskidzkich Annę oraz Grzegorza Szarków. Dodatkowo w tym roku akcję wsparł Oddział Pieniński PTTK w Szczawnicy oraz MOK w Szczawnicy.  Poprzedni IX Zjazd organizowany w Jaworkach okazał się bardziej zjazdem wiosennym, ponieważ aura była słoneczna, a biały puch leżał jedynie w wyższych partiach gór. Pogoda dopisywała, ale szlaki stały się błotniste i śliskie. Natomiast w tym roku nikt nie mógł narzekać na brak zimowej scenerii – śnieg, którego w tym roku jest pod dostatkiem, i lekki mróz nadały pieszym wycieczkom charakter prawdziwie zimowych wypraw.
 
Jubileuszowy X Zjazd był wyjątkowy od poprzednich gdyż obfitował w znacznie większą liczbę ciekawych prelekcji (ponad 10) takich jak: „Tajemnice Rusi Szlachtowskiej” - Barbary Aliny Węglarz, „W Pamir” – rowerowa podróż z Przemyśla do Tadżykistanu – Macieja Siudmaka, „Za kołem polarnym” – Jerzego Bogusława Nowaka czy „Nanga Parbat 2013-niedokończona wyprawa” – Oli Dzik. W programie nie zabrakło też koncertów: „Okiem Kuby” Czarnohora i muzyka Karpat w wykonaniu gitarzystów Kuby Węgrzyna (gospodarz „Chaty u Kuby”) oraz Wojtka Tomaszewskiego, a także wieczór poezji śpiewanej i piosenki turystycznej „Zielony Szlak” i przyjaciele podczas którego zabrzmiały piosenki „Zielonego Szlaku” i „Browaru Żywiec”. Nie mogło zabraknąć też lokalnego grania i śpiewania w wykonaniu kapeli FolkPower. 

Organizatorzy przygotowali dla uczestników podczas trwania zjazdu trzy piesze wyprawy. Pierwsza odbyła się w sobotę w drugi dzień spotkania: „W poszukiwaniu tropów zwierząt”, którą poprowadził w kierunku Czertezika Marcin Broźny – pracownik Pienińskiego Parku Narodowego. W niedzielę amatorzy mocnych wrażeń skoro świt wybrali się na Wysoką (1050 m. n.p.m), by obejrzeć wschód słońca. Grupę 15 osób poprowadził Paweł Charnicki – przewodnik beskidzki. Pozostali członkowie Zjazdu uczestniczyli natomiast w wycieczce w „Małe Pieniny”, po których oprowadzał Przemysław Gabryś – przewodnik PTTK oddz. Szczawnica.  

Partnerami X Zjazdu Górskiego byli: Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu, Pieniński Park Narodowy, Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie, Fundacja na rzecz Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej,  Fundacja DOBRAWOLA, Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, Kinga PIENIŃSKA, a także serwis turystyczny – skamienialemiasto.pl

Szczególne podziękowania należą się sponsorom tegorocznego jubileuszowego Zjazdu, wśród których znaleźli się: Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A, Pieniński Portal Turystyki Aktywnej - wpieniny.pl, Centrum Turystyki i Rekreacji - niedzica.pl, a także biuro turystyczne - Pienińskie Centrum Turystyki oraz mediom.

Organizatorzy zapraszają już na XI Zimowy Zjazd do Szczawnicy. Do zobaczenia na szlaku za rok!
Autor: Przemysław Zachura - PPWSZ Nowy Targ
Zdjęcia: Przemysław Zachura
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij