Seks po porodzie - o czym należy pamiętać? (art.sponsorowany)

Fot. 2021.05.02 16:13 / news / czytano 295 / opinie 0

Wiele par zastanawia się nad tym, po jakim czasie od porodu można powrócić do uprawiania seksu.

W tym ważnym czasie mogą pojawić się pewne problemy - zarówno po stronie świeżo upieczonej mamy jak i taty. W niniejszym artykule wyjaśniamy, o czym należy zawsze pamiętać wracając do aktywności seksualnej po porodzie.

Po jakim czasie od porodu można uprawiać seks? 
Podstawowa rzecz, o której koniecznie należy wiedzieć, polega na tym, że problemy w sferze seksualnej po porodzie nie zawsze występują. Każdy organizm jest nieco inny. W teorii około sześć tygodni po urodzeniu dziecka kobieta powinna być w pełni gotowa do powrotu do dawnej aktywności seksualnej.
Należy jednak taką decyzję skonsultować z lekarzem specjalistą. Lekarz wówczas sprawdzi, czy organizm kobiety rzeczywiście jest gotowy na powrót do seksualnej aktywności. Jeżeli nie występują krwawienia a blizny goją się prawidłowo, a lekarz nie widzi żadnych innych przeciwwskazań - wtedy powrót do uprawiania seksu będzie możliwy. Niestety, często dzieje się jednak tak, że mimo iż kobieta pod względem fizycznym jest gotowa do powrotu do sfery seksualnej, to w ogóle nie wykazuje zainteresowania miłosnymi igraszkami. 
 
Burza hormonów 
Po porodzie gospodarka hormonalna u kobiety jest bardzo mocno rozregulowana. Hormony w ogromnym stopniu wpływają na libido, czyli ogólne zainteresowanie sferą seksu. Najważniejszym hormonem jest w tym względzie prolaktyna. Zadaniem tego hormonu jest obkurczanie macicy oraz produkcja mleka dla dziecka. Aktywność tego hormonu po porodzie powoduje, że popęd seksualny ulega znacznemu zmniejszeniu. 
 
Zmęczenie i chroniczny brak snu 
Przed świeżo upieczoną mamą stoi mnóstwo wyzwań. Sam poród, mimo iż sprawia mnóstwo bólu i zmęczenia, jest niczym w porównaniu z wyzwaniami, które stoją przed kobietą tuż po nim. Kobieta musi nieustannie zajmować się swoim dzieckiem przez 24 godziny na dobę. Wiąże się to z bardzo małą ilością snu oraz dużym stresem. Nie ma zatem się co dziwić, że kobieta po porodzie zamiast o seksie, myśli tylko o śnie. Seks także oznacza wysiłek fizyczny, który po porodzie nie jest dobrym rozwiązaniem dla kobiety. Partner, który chce przekonać kobietę do seksu po porodzie, powinien okazać jej jak najwięcej wsparcia w opiekowaniu się dzieckiem. Być może wtedy kobieta będzie bardziej skłonna do powrotu do dawnej aktywności seksualnej? 
 
Niska samoocena 
Ciało kobiety na skutek ciąży zmienia się w diametralny sposób. Wskazany wcześniej okres 6 tygodni po porodzie, który ma wystarczyć do powrotu do aktywności seksualnej, ma wyłącznie charakter umowny. Każdy organizm działa w zupełnie inny sposób. Poza tym, kobiety po ciąży zmagają się często z zaniżoną samooceną. Nadprogramowe kilogramy, blizny, rozstępy oraz podkrążone oczy - wszystko to powoduje, że kobieta nie jest w stanie myśleć o sobie w sposób pozytywny, a co dopiero marzyć o miłosnych igraszkach w sypialni. Wszystkie zmiany, które zaszły na ciele kobiety, w ogromnym stopniu wpływają na jej samoocenę. Mężczyzna powinien okazać swojej partnerce jak najwięcej zrozumienia oraz uzmysłowić jej, że kocha ją najbardziej na świecie i nic tego nie zmieni. 
 
Zła kondycja mięśni 
Urodzenie dziecka to prawdziwe wyzwanie dla mięśni w ciele kobiety. Akcja porodowa w ogromnym stopniu wpływa na stan mięśni Kegla oraz mięśni brzucha. Po tak ogromnym wysiłku zmianie ulega siła mięśniowa oraz kontrola nad skurczami mięśni. W związku z tym, odczucia fizyczne w trakcie seksu mogą być zupełnie inne niż przed porodem. Jednocześnie wiele kobiet dopiero po porodzie może przeżyć swój pierwszy w życiu orgazm. Z kolei inne wręcz przeciwnie - nie potrafią czerpać takiej przyjemności z uprawiania seksu jak przed porodem. 
 
Jak poradzić sobie z niechęcią do seksu po ciąży? 
Kobieta, która przejawia ogromną niechęć do sfery seksu przez bardzo długi czas po ciąży, powinna udać się do specjalisty: seksuologa lub psychologa. Specjalista pomoże jej zwalczyć lęk oraz poprawić samoocenę. Warto także udać się do ginekologa, który przepisze odpowiednie tabletki antykoncepcyjne oraz przekaże zalecenia dotyczące najlepszych ćwiczeń wzmacniających mięśnie. 

Więcej informacji znajdziecie Państwo w serwisie https://viagra.edu.pl
Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij