Sromowce Niżne: Gminne manewry strażackie „Wiosna 2016”

Fot. Arch. UG Czorsztyn 2016.05.04 13:47 / news / czytano 3785 / opinie 0

W niedzielę 24 kwietnia 2016 roku w Sromowcach Niżnych przeprowadzono Gminne manewry strażackie „Wiosna 2016”.


Tego rodzaju ćwiczenia jednostek OSP z terenu Gminy Czorsztyn odbywają się 2-razy w roku: na wiosnę i jesienią. Głównym celem ćwiczeń jest sprawdzenie stanu wyszkolenia strażaków i stanu sprzętu strażackiego, tj. działania autopomp w samochodach pożarniczych, motopomp oraz stanu armatury i węży strażackich.

Zbiórkę zastępów OSP zorganizowano na parkingu przed szkołą. Dh. Krzysztof Regiec - Komendant Gminny złożył meldunek Tadeuszowi Wachowi – Wójtowi Gminy Czorsztyn o gotowości zastępów OSP do ćwiczeń a następnie przedstawił dowódcom zastępów OSP plan i założenia do ćwiczeń. W planie ćwiczeń założono  następujący scenariusz ćwiczenia.

W schronisku „Trzy Korony” w Sromowcach Niżnych, w pokoju na I – szym piętrze wybuch pożar. Wewnątrz budynku o dużym zadymieniu znajdują się 3 nieprzytomne osoby. Należy podjąć działania ewakuowania osób nieprzytomnych z budynku i udzielenia  I - szej pomocy medycznej oraz ugaszenia pożaru.

Do akcji zostały wezwane wszystkie zastępy OSP z terenu Gminy Czorsztyn. Na miejsce pożaru, jako pierwsza przybyła jednostka miejscowej OSP Sromowce Niżne. Następne docierające jednostki OSP zostały kierowane przez dowódcę akcji ratowniczej do wyznaczonych rejonów akcji. Z jednostek wyposażonych w maski i aparaty tlenowe, wydzielono cztery roty do ewakuowania osób z pensjonatu, pozostałym zastępom wyznaczono zadanie zbudowania półtorakilometrowej linii gaśniczej od punktu czerpania wody na Dunajcu do pensjonatu „Trzy Korony”.

Do akcji ewakuowania osób z pensjonatu, pierwsi ruszyli strażacy OSP Sromowce Niżne, następnie strażacy OSP Sromowce Wyżne, OSP Maniowy i jako ostatnia rota OSP Kluszkowce. W sumie wyniesiono cztery osoby z zagrożonego miejsca; w tym trzy osoby nieprzytomne i czwartą, która zasłabła podczas akcji. W bezpiecznym miejscu, udzielono poszkodowanym I-szej pomocy medycznej aż do przyjazdu zespołu medycznego.

Pozostałe zastępy OSP gasiły pożar w schronisku. Wodę dostarczoną do gaszenia rozdzielono w końcowym etapie na cztery prądy wody. Samochody ratowniczo-gaśnicze jednostek OSP, uczestniczących w ćwiczeniach posiadają beczki na wodę o łącznej pojemności 36 metrów sześciennych.

Po założonym ugaszeniu pożaru, zastępy OSP udały się na miejsce zbiórki, gdzie komendant gminny złożył ponownie meldunek Wójtowi Gminy o zakończeniu ćwiczeń.
Autor: Mieczysław Niemiec
Zdjęcia: Arch. UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij