Strażacy przygotowani na piątkę

Fot. Arch. UG Czorsztyn 2015.10.30 20:13 / news / czytano 3019 / opinie 0

W niedzielę 25 października 2015 roku w Sromowcach Wyżnych przeprowadzono Gminne manewry strażackie „Jesień 2015”. Tego rodzaju ćwiczenia jednostek OSP z terenu gminy Czorsztyn odbywają się 2 razy w roku: na wiosnę i jesienią.

Głównym celem ćwiczeń jest sprawdzenie stanu wyszkolenia strażaków i stanu sprzętu strażackiego, tj. działania autopomp w samochodach pożarniczych, motopomp oraz stanu armatury i węży strażackich.

Zbiórkę zastępów OSP zorganizowano na parkingu przed remizą. Dh. Krzysztof Regiec - Komendant Gminny złożył meldunek Tadeuszowi Wachowi – Wójtowi Gminy Czorsztyn o gotowości zastępów OSP do ćwiczeń a następnie przedstawił dowódcom zastępów OSP plan i założenia do ćwiczeń. W planie ćwiczeń założono dwa scenariusze działania.

Założenie 1: W budynku użyteczności publicznej (remiza OSP w Sromowcach Wyżnych) wybuch pożar i jest duże zadymienie. Wewnątrz budynku znajduje się nieprzytomna osoba, którą należy ewakuować z budynku i udzielić pomocy medycznej. Do akcji został wezwany zastęp OSP Sromowce Wyżne wyposażony w maski i aparaty tlenowe.

Założenie 2: W zwartej zabudowie mieszkalno-gospodarczej wybuch pożar. Do gaszenia pożaru zostały wezwane wszystkie jednostki OSP z terenu Gminy Czorsztyn.

Praktyczne ćwiczenia rozpoczęto od wykonania założenia 1. Do pierwszej akcji wyruszył zastęp OSP w Sromowcach Wyżnych wyposażony w dwa prądy wody, maski i aparaty tlenowe. Już po wejściu do budynku, po stwierdzeniu, że nie są w stanie wykonać zadanie, zastęp OSP Sromowce Wyżne zwrócił się do dowódcy akcji o pomoc. Do pomocy asygnowano dwa zastępy: OSP Maniowy i OSP Sromowce Niżne, wyposażone również w maski i aparaty tlenowe. Dzięki połączonym siłom trzech zastępów, udało się założyć kołnierz szyjny poszkodowanemu i ewakuować go z budynku na desce ortopedycznej. Poszkodowanej osobie udzielono na zewnątrz budynku pomocy medycznej, używając defibrylatora. A tym samym czasie gaszono pożar wewnątrz budynku.

Po tej akcji odbył się dodatkowo pokaz udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej przy użyciu fantoma i defibrylatora. Pokazom tym przyglądało się czterech słowackich strażaków z miejscowości Haligowce, których komendant gminny zaprosił gościnnie na manewry.

W drugiej części sprawdzono sprawność sprzętu strażackiego. Zadaniem strażaków, było ugaszenie płonącego budynku i zabudowań gospodarczych w zwartej zabudowie. Do akcji wyruszyło 11 wozów strażackich z terenu Gminy Czorsztyn. Punkt czerpania wody usytuowano na rzece Dunajec, koło boiska piłkarskiego. Kolejne zastępy przepompowywały wodę na dużą odległość, aż do miejsca pożaru.

Po założonym ugaszeniu pożaru, zastępy OSP udały się na miejsce zbiórki, gdzie komendant gminny złożył ponownie meldunek wójtowi gminy o zakończeniu ćwiczeń.
Źródło: UG Czorsztyn
Zdjęcia: Arch. UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij