Uczniowie Miasta i Gminy Szczawnica szlakiem programu infrastruktura i środowisko

Fot. 2013.07.04 19:57 / news / czytano 2664 / opinie 0

W ramach Programu Infrastruktura i Środowisko dla szkół z całej Polski przygotowano 100 bezpłatnych wyjazdów autokarowych do ponad 40 miejsc realizacji projektów unijnych, które otrzymały wsparcie z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Warunkiem otrzymania bezpłatnych wycieczek dla szkół było udzielenie prawidłowych odpowiedzi na wszystkie pytania quizu udostępnionego w serwisie internetowym www.szlakiem.pois.gov.pl.

Do konkursu ze Szczawnicy przystąpiły:
  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej
  • Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Szczawnicy
  • Publiczne Gimnazjum im. ks. prof. J. Tichnera

Wszystkie trzy szkoły znalazły się w setce zakwalifikowanych do bezpłatnych wyjazdów. Pierwsza wyruszyła Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Szczawnicy, uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili Babiogórski Park Narodowy. W Zawoi, gdzie znajduje się siedziba Dyrekcji Parku, utworzono specjalny Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego prezentujący walory babiogórskiej przyrody. Na młodych Szczawniczan czekała ciekawa oferta edukacyjna obejmująca zajęcia stacjonarne i terenowe oraz warsztaty przyrodnicze i kulturowe. 

Druga wycieczka wyruszyła ze Szczawnicy wraz z młodzieżą  uczęszczającą do Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. J. Tichnera. Celem wycieczki był Magurski Park Narodowy. Magurski Park Narodowy chroni przede wszystkim unikatowy w skali Karpat obszar przejściowy między Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi. Ponad 90% powierzchni parku zajmują lasy. Uczniowie wzięli udział w grach przyrodniczo - edukacyjnych, podczas których obserwowali faunę i florę, podziwiali urozmaiconą rzeźbę terenu oraz różnorodność siedlisk i mikroklimatów. 

Kolejną grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlachtowej wraz opiekunami dnia 20 czerwca 2013 odwiedziła Magurski Park Narodowy. Po dotarciu do Krempnej, gdzie znajduje się siedziba Dyrekcji Parku, uczniowie mieli okazję wziąć udział w spektaklu przyrodniczym obrazujący historię kształtowania się obecnego stanu przyrody tego terenu oraz przedstawiający jeden rok z życia przyrody tego terenu - w czterech różnych porach roku. Przemierzając jedną ze ścieżek edukacyjnych, młodzież mogła zapoznać się z przyrodą parku , niektórymi działaniami ochroniarskimi oraz poznać historię kształtowania się obecnego stanu przyrody tego terenu. W czasie zajęć edukacyjnych było wiele okazji do wykorzystania otrzymanych w plecaku gadżetów: lornetki, notesu i latarki. 

Uczestnictwo w opisanym projekcie edukacyjnym z całą pewnością przyczyniło się do podniesienia wiedzy uczniów odnośnie projektów zrealizowanych dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Uczniowie mieli okazję na własne oczy przekonać się, jak ważnym programem jest Program Infrastruktura i Środowisko.

Autor: Agnieszka Stopka / Oprac. red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij