W podróży przez kontynenty

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.06.27 19:56 / news / czytano 3934 / opinie 0

Podczas cyklu „Spotkań z Podróżnikiem” odbywających się w szczawnickim Dworku Gościnnym można było przenieść się do odległych krain Ameryki Południowej, Azji, Europy i Afryki.

Od 14 czerwca do dzisiaj w Jazz Barze odbyło się sześć spotkań z podróżnikami. O swoich wyprawach opowiadali Gosia Preuss- Złomska wraz z Marcinem Złomskim, którzy przemierzyli Patagonię oraz Stepy Mongolii. Słuchacze mieli możliwość usłyszeć opowieści o tym, jak zdradliwe mogą być wody cieśniny Magellana, o bezludnych wysepkach kanału Beagle, gdzie zobaczyli tylko dzikie góry, lwy morskie oraz zamieszkujące je kormorany. 

Prowadzący spotkanie Jacek Pałkiewicz, jeden z najbardziej znanych podróżników i organizator wypraw na wszystkie szerokości geograficzne, opowiadał o swoim życiu i mobilizował słuchaczy do określania sobie celów i ich późniejszego realizowania: - Gdy patrzyłem na prezentację multimedialną tego co zrobiłem, to sam się zastanawiam, kiedy ja to wszystko zdążyłem zrealizować. Okazuje się, że jak się chce, biegnie się i daje z siebie wszystko to można wiele. 

Jacek Pałkiewicz jako kierownik polsko-włosko-rosyjsko-peruwiańskiej naukowej wyprawy w 1996 roku ostatecznie rozwiązał sporną kwestię i zagadkę faktycznego zlokalizowania źródła Amazonki – najdłuższej rzeki na świecie. 6 maja 2008 roku na konferencji prasowej w Limie Rada Zarządzająca Towarzystwa Geograficznego zaakceptowała tezę Pałkiewicza i potwierdziła, że Amazonka ma swój początek u źródła w peruwiańskiej Kordylierze Chila, na górze Quehuisha, skąd wypływa strumień Apacheta. Za odkrycie źródeł Amazonki Jacek Pałkiewicz został uhonorowany odznaczeniem Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej w 1996 roku. 

O Transylwanii, Amazonii, Wołyniu i Kaukazie i o swoich przygodach podczas wypraw, dziennikarskiej pracy opowiadał Krzysztof Petek, który jest znanym autorem powieści sensacyjno-przygodowych, reportażystą, organizatorem wypraw i szkół przetrwania.  

Dwa ostatnie spotkania prowadził Leszek Hynda podróżnik i fotograf, który opowiedział o Egipcie i Izraelu oraz Nepalu. Urozmaicał spotkanie zasłyszanymi z podróży opowieściami tubylców, zdjęciami a nawet orientalną muzyką. Egipt i Izrael to jedne z najgorętszych miejsc na świecie nie tylko za sprawą występujących tam temperatur, ale i ciągłego konfliktu religijnego. Uczestnicy spotkania przenieśli się następnie do Azji Środkowej - do Nepalu, kraju położonego u podnóża Himalajów, pomiędzy Tybetem a Indiami.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij