Elżbieta Ruchała - kandydat do Sejmu - okręg nr 14 (art.sponsorowany)

Fot. Arch.Kandydata 2019.10.09 20:51 / news / czytano 2190 / opinie 0

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z kandydatką do Sejmu mec. Elżbietą Ruchałą z okręgu nr 14.

Kim jest Elżbieta Ruchała?
- Mieszkam i pracuje w Nowym Sączu. Pochodzę z małej miejscowości Świdnik spod Nowego Sącza, gdzie moja rodzina od pokoleń zajmowała się sadownictwem. Mama była pielęgniarką na oddziale anestezjologii Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu, a ja uczęszczałam do I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza. Ukończyłam studia na wydziale prawa, a następnie aplikacje adwokacką. Od 2013 r. jestem czynnym zawodowo adwokatem i należę do Krakowskiej Izby Adwokackiej. Prowadząc Kancelarię w Nowym Sączu nie ograniczam się tylko do spraw zawodowych, angażuje się w działalność społeczną i polityczną. Polityka była zawsze obecna w moim domu z uwagi na fakt, iż mój dziadek nie był ulubieńcem władz w okresie PRL-u.

Adwokat i polityk?
- Jestem adwokatem, ponieważ nie tylko interesuję się zagadnieniami prawnymi ale także lubię pomagać ludziom rozwiązywać ich problemy zarówno majątkowe jak i osobiste. Jako adwokat jestem również przedsiębiorcą prowadzącym własną działalność gospodarczą. Dlatego też moje predyspozycje zawodowe wpłynęły na to, że zajęłam się również polityką. Polityka to nie wszystko, poświęcam też wiele czasu na działalność społeczną i pomaganie innym, dlatego postanowiłam założyć fundację. Moją pasją jest jeździectwo i konie.

Skąd pomysł na fundację?
- Idea fundacji powstała kiedy zapoznałam się z opłakanym stanem najciekawszych zabytków naszego regionu m.in. z XIII wiecznych, w tym obiektów sakralnych. Brak środków na ich zabezpieczenie i remonty może doprowadzić do zniszczenia śladów naszego dziedzictwa i cennych zabytków architektury. Uznałam, iż bardzo istotne w zachowaniu dziedzictwa narodowego jest dbanie o zabytki naszej kultury, tradycje narodowe i regionalne.

Upiększać Małopolskę mogę poprzez własne działania, na które mam faktyczny wpływ, zamiast opowiadać co można zrobić. Zadbane obiekty rozwijają turystykę naszego regionu i stwarzają nowe miejsca pracy. W ślad za rozwojem turystyki rozwija się baza hotelowa, noclegowa i całe zaplecze z tym związane. Przykładem braku dbałości o nasze obiekty mogą być niektóre kamienice w Centrum Nowego Sącza. Politycy partii obecnie rządzącej obiecują od lat budowę mieszkań na gruntach Skarbu Państwa, których nie ma, podczas, gdy już dawno miasto mogło odkupić od właścicieli budynki, które są na sprzedaż i je odpowiednio zaadoptować.

Co Panią wyróżnia?
- Jestem osobą niezależną, która może się poświęcić sprawom publicznym. Moje doświadczenie zawodowe może przysłużyć się do zmiany w prawie, które niestety w ostatnich latach ciągle się zmienia a wprowadzane pseudo reformy nie służą obywatelom. Mam także dobry zawód, dlatego też wejście do Sejmu, nie traktuje w kategoriach jedynej szansy, na zmianę swojej sytuacji życiowej.  Polityk to nie jest zawód. Moje doświadczenie i wiedza pozwalają mi na racjonalne spojrzenie na wiele kwestii, w tym także gospodarki. 

Do czego chce Pani przekonać wyborców?
- Wiele osób, z którymi rozmawiam jest zmęczonych ich wieloletnią dominacjom PiS w naszym okręgu i szukają młodych, niezależnych ludzi, na których mogą zagłosować. Moim podstawowym celem jest  przekonanie wyborców, aby wzięli udział w wyborach, bez względu na to, na kogo będą głosować. Powinniśmy poważnie traktować nasze przywileje jak i obowiązki obywatelskie. Należy pamiętać, że "złą władzę wybierają dobrzy ludzie, którzy nie chodzą na wybory” (Winston Churchill)

Oczywiście, chce przekonać sympatyków innych partii politycznych, aby nie kierowali się tylko i wyłącznie propagandą telewizji publicznej, ale aby zastanowili się czy obraz Polski proponowany przez Koalicję Obywatelską nie będzie lepszy, a przynajmniej normalny.

Nie chcę nikomu też prezentować utopii i poglądów w ramach mody na państwo socjalne, państwo rozdawnictwa i posad dla marnych, ale wiernych, jestem prawnikiem i osobą racjonalną. Chcę normalnego, przyjaznego Państwa dla obywateli i przedsiębiorstw. Fundamentem dla naszego kraju są osoby pracujące zarobkowo i nasze rodzime firmy, bo to one utrzymują Państwo, a nie odwrotnie. Trzeba postawić na zmniejszenie podatków dla osób aktywnych i pracujących.

Wyszła Pani do ludzi i spotyka się z mieszkańcami. Na co się skarżą? A może są zadowoleni?
- Mieszkańcy skarżą się na dramatyczną sytuację w służbie zdrowia, brak dostępności do leków, wydłużające się kolejki do specjalistów, zbyt niskie emerytury, zanieczyszczenie powietrza, drożyznę w sklepach. Obawiają się nieuzasadnionych kontroli prowadzonych działalności gospodarczych i konfiskaty majątku. Uważają, także, że program 500 plus w odpowiedzialnych, pracujących rodzinach jest wartościowym rozwiązaniem. Natomiast w rodzinach, w których mężczyźni nie wykazywali chęci podejmowania pracy, program ten pogłębił jedynie brak ich aktywności.

Jakie są Pani spostrzeżenia jeżeli chodzi o wprowadzane zmiany w sądownictwie i przepisach prawnych?
- Jestem przeciwnikiem ciągłego zmieniania przepisów prawnych, zwłaszcza w sposób nieprzygotowany i o późnych porach nocnych. Taki sposób tworzenia prawa to  eksperymenty przeprowadzane na obywatelach i osób stosujących prawo. Nie poprawia to systemu prawnego, a jedynie go destabilizuje. Mamy do czynienia z takimi sytuacjami jak np. kontrowersyjne zmiany wprowadzone do procedury karnej, gdzie sędziowie tracą kontrolę nad procesem, a Ministerstwo poprzez prokuraturę zyskuje kontrolę nad sędziami. Cofamy się do czasów PRL-u.

Należy pamiętać, iż w chwili obecnej jeden człowiek skupia w ręku funkcję Ministra Sprawiedliwości oraz Prokuratora Generalnego. Pseudo reforma, której celem nie było dobro obywatela czy polepszenie funkcjonowania sądownictwa, a jedynie podporządkowanie ich władzy (obywatela interesuje sprawne i sprawiedliwe działania Sądów Rejonowych, bo to są sądy podstawowe dla większości spraw)

Reforma to nie zmiana kadr, a szerokie działania poprzez m.in. zwiększenie ilości stanowisk sędziowskich, właściwe weryfikowanie wiedzy oraz doświadczenia życiowego kandydatów na sędziów. Mądry sędzia winien być też odpowiednio wynagradzany. Hejt stosowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości - to nie są działania normalne i właściwe dla państwa prawa. Za błędy jednostek nie może też ponosić odpowiedzialności cały Wymiar Sprawiedliwości.

Stwierdzenia Prezesa Kaczyńskiego, że bez państwa wolny rynek nie istnieje, postrzeganie przedsiębiorcy jako potencjalnego przestępcy i stosowanie konfiskaty rozszerzonej. Czy to jest wolność obywatela w swoim kraju?

Jakie jest Pani główne hasło wyborcze?
- Państwo prawa i wolności. Czyli państwo, w którym stanowi się mądre prawo, które pomaga a nie szkodzi. Państwo gwarantujące stosowanie klarownych i stabilnych przepisów. Państwo  gdzie zatrudnia się kompetentne osoby w instytucjach publicznych, bez koneksji . Państwo wolności czyli także poczucie bezpieczeństwa w swoim państwie.
 
2 października Elżbieta Ruchała zaprasza do Nowego Sącza. Tematem spotkania z kandydatką będą Prawa Obywatela. Hotel Beskid godzina 18:00.
 
Elżbieta Ruchała na Facebooku TUTAJ
Autor: Oprac. red.
Źródło: Arch. Kandydata
Zdjęcia: Arch.Kandydata
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij