W Gminie Ochotnica Dolna mieszkańcy płacą najmniej

Fot. 2017.02.13 10:30 / news / czytano 13340 / opinie 4

Gmina Ochotnica Dolna jest jedną z gmin powiatu nowotarskiego, w której mieszkańcy i przedsiębiorcy płacą najniższe opłaty lokalne.

Wójt Gminy Stanisław Jurkowski podkreśla, że mimo ostatnich symbolicznych podwyżek przyjętych przez radnych, Ochotnica jest nadal gminą przyjazną swoim mieszkańcom i przedsiębiorcom. - Od lat mamy najniższe w powiecie opłaty lokalne –zaznacza włodarz Ochotnicy.

Mimo, że w  roku 2017 w ochotnickim samorządzie wzrosły stawki podatku od nieruchomości gruntowej, mieszkalnej i tej związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej, podrożały opłaty za odbiór ścieków i odpadów komunalnych to i tak Gmina Ochotnica Dolna korzystnie wypada na tle sąsiadujących z nią gmin - Czorsztyna, Krościenka n.D i Miasta i Gminy Szczawnica.

Odpady (śmieci):

   

Szczawnica

Krościenko n/D

Czorsztyn


Gmina
Ochotnica Dolna

6,50 zł

od osoby – selektywne

13,00 zł

od osoby – nieselektywne

7,00 zł

od osoby – selektywne


21,00 zł

od osoby – nieselektywne

9,00 zł

od osoby – selektywne


16,00 zł

od osoby – nieselektywne

15,00 zł

1-2 osoby –
selektywne


30,00 zł

1-2 osoby – nieselektywne


Ścieki za m3:

   

Szczawnica

Krościenko n/D

Czorsztyn


Gmina
Ochotnica Dolna

4,50 zł

za m3

11,17 zł

za m3

9,41 zł

za m3

14,72 zł

za m3


Podatek od nieruchomości (budynków mieszkalnych) za m2:

   

Szczawnica

Krościenko n/D

Czorsztyn


Gmina
Ochotnica Dolna

0,48

0,73 zł

0,70 zł

0,89 zł


Podatek od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej za m2:

 

 

Szczawnica

Krościenko n/D

Czorsztyn


Gmina
Ochotnica Dolna

11,25 zł

22,00 zł

18,00 zł

19,96 zł


Niski podatek od m2 nieruchomości (budynku) związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej to bez wątpienia impuls dla rozwoju przedsiębiorczości. Na przestrzeni lat z gminy rolniczej Ochotnica wraz z pobliską Tylmanową zmieniła się na taką, która przyciąga ludzi prężnych, chcących rozwijać swoją działalność gospodarczą. Obecnie w gminie zarejestrowanych jest ponad 600 podmiotów gospodarczych.

Tegoroczny budżet Ochotnicy jest budżetem pro rozwojowym. Aż 1/4 całego budżetu (ponad 10 mln złotych) zostanie wydane na zadania inwestycyjne. Zadłużenie gminy na dzień 31 grudnia 2016 roku jest także jednym z najniższych w regionie.

– Od momentu, kiedy zostałem wybrany na Wójta Gminy Ochotnica Dolna, zadłużenie naszego samorządu nie wzrosło, a wręcz zmalało z kwoty 4,2 mln zł do kwoty 2,8 mln zł - na dzień dzisiejszy. Za mojego urzędowania Gmina zmniejszyła zadłużenie o 1,4 mln zł, dzięki czemu jesteśmy w dobrej sytuacji finansowej – podkreśla Wójt Ochotnicy.

Ochotnica w roku 2017 zaplanowała wydać prawie 7 mln zł zł na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych na domach prywatnych. Drugą ważną inwestycją gminy w 2017 roku jest kontynuacja budowy przychodni zdrowia w Tylmanowej. Na to zadanie w budżecie zaplanowano ponad półtora miliona zł., pozostałe środki przeznaczone zostaną na  modernizację i rozbudowę sieci kanalizacyjnej gminy i termomodernizację budynków oświatowych.

Autor: Oprac. red.
Źródło: UG Ochotnica Dolna
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

ile2017.02.15 22:02
jaki jest cennik za śmieci i ścieki dla przyjmujących gości nikt o tym nie informuje
roztropny2017.02.14 09:02
W Czorsztynie zapowiadają się mega inwestycje to opłaty lokalne są mega
Spokojnie2017.02.13 22:02
Narzekać na taką sytuacje to już przesada. Co mają powiedzieć mieszkańcy sąsiednich gmin ze znacznie większymi cenami i olbrzymim zadłużeniem, ktore nie pozwala na inwestycje?
fianek2017.02.13 19:02
Poprzedni wojt byl 20 lat i nie bylo zadnych podwyzek nastal Stasek ,,bismesmen '' i lupi biednych mieszkancow na czym sie da ,a najwiecej na smieciach i kanale , ile Stasek deklarujesz smieci z pensjonatu a ile oddajesz ,koszty przerzucarz na nabiedniejszych , janosik naszych czasow.!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij