Prace sejsmiczne na terenie gmin Czorsztyn i Łapsze Niżne

Fot. 2015.01.11 23:04 / news / czytano 2455 / opinie 2

Naukowe badania geofizyczne na terenie gmin rozpoczną się 26. stycznia br. i potrwają do końca lutego br. Są one całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt o czym zapewnia wykonawca z Krakowa.

Badania te służyć będą rozpoznaniu budowy geologicznej i tektonicznej badanego terenu, a polegać na rejestrowaniu fal sejsmicznych, odbitych od poszczególnych warstw geologicznych, a wzbudzonych za pomocą specjalistycznych pojazdów.

Na terenie objętym badaniami zostaną rozmieszczone niewielkie czujniki, zwane geofonami. Będą one połączone kablem sejsmicznym z aparaturą rejestrującą. W wybranych miejscach, oznaczonych palikami, pojawią się pojazdy wibrujące, które będą wytwarzać niewielkie drgania.

Są one całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Badanie w danym miejscu potrwa kilkanaście sekund, po czym pojazd przeniesie się w inne miejsce. Fale sejsmiczne odbiją się od kolejnych warstw ziemi i wrócą na powierzchnię, gdzie zostaną zarejestrowane. Uzyskane dane zostaną przetworzone w celu stworzenia obrazu budowy geologicznej badanego terenu.

Autor: Oprac. red.
Źródło: UG Czorsztyn
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

do fixa2015.01.13 21:01
Słyszałem opinię że zapora może wytrzymać wstrząsy sięgające 7 stopni. Z tego co się orientuję to jedynym miejscem w Karpatach gdzie mogą występować trzęsienia o takiej sile to region Vrancei w Rumunii. Najsilniejsze trzęsienia ziemi w Polsce sięgały ok. 6 stopni więc teoretycznie (o ile to prawda) zapora ma jeszcze w zapasie jeden rząd wielkości. Zresztą każdy kto miał w ręce mapę geologiczną Pienin lub zainteresował się ich budową geologiczną wie dlaczego w Pieninach od czasu do czasu trzęsie. Zresztą patrząc na planowany teren badań to wydaje mi się że chodzi tu głównie o zbadanie budowy części Pasa Skałkowego na terenie Pienin Spiskich. Po co straszyć ludzi bez powodu?
fixa2015.01.13 00:01
To takie prace nie zostały wykonane pod kątem budowy zapory w Niedzicy??? Wyrazy współczucia dla mieszkańców Pienin poniżej zbiornika... Wstrząsy są notowane prawie co roku, widać jest coś na rzeczy, skoro prace sejsmiczne są wskazane. Zapora to wielka ściema, wielu przestrzegało przed budową właśnie ze względów geologicznych. Ej, górale spod Pienin - ruszcie wreszcie głową!!!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij