Po góralsku i z humorem - w szczawnickim Kinoteatrze odbył się Przegląd Twórczości Ludowej i Artystycznej osób niepełnosprawnych

Fot. AS 2015.10.21 22:04 / news / czytano 3091 / opinie 0

Ósmy z kolei przegląd, w którym swoje niemałe zdolności artystyczne mogły zaprezentować osoby niepełnosprawne, odbywał się 20 października.

Organizatorami wydarzenia byli: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Szczawnicy oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. Przegląd zainaugurowała Janina Zachwieja – przewodnicząca Zarządu Koła w Szczawnicy.

Na wstępie podkreśliła, że: - Przegląd jest realizacją projektu pod nazwą „Spuścizna górali pienińskich” dofinansowanego przez Urząd Miasta i Gminy Szczawnica. Wszystkie działania związane z realizacją programu mają za zadanie eksponować umiejętności i możliwości drzemiące w osobach niepełnosprawnych i przekazać dziedzictwo kulturowe Podhala pokoleniom.

W konkursie zaprezentowali się podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy ze Starego Sącza, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Odrowąża, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy z Ochotnicy Dolnej, Szkoła Przysposabiająca do Pracy z Ochotnicy Dolnej, Warsztaty Terapii Zajęciowej ze Szczawnicy i Środowiskowy Dom Samopomocy ze Szczawnicy.

Kilkadziesiąt osób w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat zaprezentowało się na scenie w następujących kategoriach: recytacja, grupa teatralna, śpiew solowy, inscenizacja muzyczna – góralski mix, taniec i pokaz mody (po raz pierwszy na przeglądzie).

Każdy z występów wśród widowni wywoływał burzę oklasków i był przez zebranych entuzjastycznie przyjmowany. Barwne stroje prezentowane podczas pokazu mody publiczność obserwowała z zaciekawieniem. Okazuje się, że niejedna kreacja przygotowana na zajęciach w WTZ mogłaby się stać inspiracją jako strój codzienny czy świąteczny. Obecni na widowni rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych oraz ich koledzy z innych ośrodków chętnie włączali się w śpiew góralski. Zaś sztuka teatralna przygotowana przez ŚDS Stary Sącz czyli historia tego, jak mężczyźni we wsi wymyślali oranżadę na dobre serce, rozśmieszyła wszystkich do łez. Interakcja pomiędzy występującymi a widownią świadczyła o tym, że impreza tego typu jest potrzebna do większej integracji osób niepełnosprawnych z kolegami i koleżankami z innych ośrodków, spoza ich miejsca zamieszkania.

Prowadząca imprezę Wiesława Sajdak-Tokarczyk dała się poznać jako dobry komentator i konferansjer. Podkreślała przy okazji różnice pomiędzy strojami ludowymi pienińskim, zakopiańskim i lachowskim. Występy oceniało jury w składzie Czesława Wójcik, Ewa Zachwieja i Joanna Dziubińska. Na widowni obecny był przedstawiciel UMiG Szczawnica sekretarz miasta Tomasz Ciesielka.

Zgodnie z regulaminem nagrody za zajecie miejsc wręczano poszczególnym grupom-placówkom. Indywidualnie wszystkim uczestnikom przyznawano dyplomy. Klasyfikacja końcowa: I miejsce w kategorii taniec i pokaz mody ex aequo - WTZ Szczawnica i Szkoła Przysposabiająca do Pracy Ochotnica Dolna I miejsce w kategorii śpiew solowy – WTZ Odrowąż I miejsce w kategorii grupa teatralna – ŚDS Stary Sącz I miejsce w kategorii inscenizacja muzyczna – OREW Ochotnica Dolna I miejsce w kategorii recytacja – ŚDS Szczawnica W tym dniu można było także zwiedzić „Perłę” czyli szczawnicką siedzibę PSOUU. W ramach dni otwartych Janina Zachwieja zaprosiła do obejrzenia prac podopiecznych WTZ i ŚDS oraz do degustacji przygotowanych przez nich dań.

Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij