Krościenko: Uroczystości odpustowe na cześć Matki Bożej Różańcowej

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2019.10.06 20:38 / news / czytano 1734 / opinie 0

Parafianie z Krościenka w niedzielę uczestniczyli w Mszy św. odpustowej, po której odmówili nabożeństwo różańcowe uczestnicząc w procesji do 5 ołtarzy. Uroczystość uświetniła gra Orkiestry Dętej działającej przy OSP w Krościenku oraz udział pocztów sztandarowych oraz druhów z gminnych jednostek OSP.

Obchodzone 7 października wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi w bitwie pod Lepanto w Zatoce Korynckiej, która rozegrała się 7 października 1571 roku.

Sułtan turecki Selim II chciał wówczas podbić całą Europę i zaprowadzić w niej religię muzułmańską. Na wieść o zbliżającej się wojnie ówczesny papież – Święty Pius V, dominikanin i wielki czciciel Matki Bożej, rozpoczął żarliwe odmawianie modlitwy różańcowej w intencji powstrzymania inwazji na Stary Kontynent.

Papież był przekonany, że chrześcijańska Europa zawdzięcza ocalenie Matce Bożej i ustanowił 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej, zezwalając na jego obchodzenie w kościołach, w których istniały Bractwa Różańcowe. W podzięce za kolejne zwycięstwo nad Turkami w 1716 roku pod Belgradem, papież Klemens XI rozszerzył święto na cały Kościół. Zaś pod koniec XIX wieku Leon XIII zalecił, by różaniec odmawiać przez cały październik.
Autor: Oprac. red.
Źródło: info.dominikanie.pl
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij