Do Prokuratury Rejonowej trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez wójt gminy

Fot. 2019.05.24 21:10 / news / czytano 3861 / opinie 0

Do nowotarskiej prokuratury trafiło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jana Dydę wójta gminy Krościenko n.D. 

W piśmie złożonym w dniu 21. maja br. w Prokuraturze Rejonowej w Nowym Targu czytamy: "Składam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wójta Gminy Krościenko nad Dunajcem - Pana Jana Dydę polegającego na  niedopełnieniu obowiązków służbowych poprzez łamanie, bądź ignorowanie przepisów wynikających z szeregu ustaw i aktów prawnych, a w szczególności poprzez nieodpowiedni nadzór lub brak nadzoru nad podlegającymi Wójtowi pracownikami samorządowymi i funkcjonowaniem urzędu, co w szczególności objawia się w następujących obszarach:

1) Nierespektowaniu zapisów i ograniczeń wynikających z Ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych oraz Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne przez 2-óch spośród pracowników Urzędu Gminy Krościenko n.D (...) 

2) Braku należytego respektowania zapisów Ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej, Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 roku w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej oraz własnego Zarządzenia nr 120.25.2016 Wójta Gminy Krościenko nad Dunajcem z dnia 1 sierpnia 2016 roku dotyczącego przyjęcia Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Gminy Krościenko nad Dunajcem wraz z późniejszymi zmianami".

Autor pisma zaznacza w uzasadnieniu punktu pierwszego, że "Pracownik samorządowy nie może prowadzić działalności gospodarczej o charakterze tożsamym z zakresem jego obowiązków służbowych" i dodaje, że z informacji na stronie Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej wynika, że dwaj pracownicy nieprzerwanie w okresie zatrudnienia w Urzędzie Gminy prowadzą taką działalność w zakresie specjalistycznego projektowania i architektury. 

Punkt drugi autor odnosi do złamania ustawy o dostępie do informacji publicznej poprzez niepublikowanie w Biuletynie Informacji Publicznej wszystkich informacji, które w myśl ustawy winny być publikowane. - W szczególności chodzi o nieumieszczanie w BIP Urzędu informacji o wynikach rozstrzygnięć zapytań ofertowych na usługi budowlane i projektowe, które z racji względnie niskiej kwoty poniżej ustalonego Ustawą pułapu nie muszą być upubliczniane, ale dobra praktyka i przejrzystość funkcjonowania urzędu, zwłaszcza w świetle argumentów i zarzutów przytoczonych w punkcie 1) nakazywałaby ich umieszczenie, bez względu na kwotę zamówienia. Jawność wydatkowania publicznych pieniędzy powinna być powszechna - zaznacza mieszkaniec gminy.

- Prokuratura w okresie najbliższych 30 dni od dnia wpłynięcia zawiadomienia zajmie się sprawą. Jest to okres na podjęcie decyzji odnośnie wszczęcia lub odmowy wszczęcia postępowania przygotowawczego - tłumaczy Krzysztof Bryniarski, zastępca Prokuratora Rejonowego w Nowym Targu.

Pismo wpłynęło także do Wójta Gminy oraz Przewodniczącego Rady Gminy Krościenko n.D.

Autor: mw
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij