2014.05.28 10:58 / news / czytano 5908 / opinie 9
Zastępca Komendanta Komisariatu Policji z Krościenka n/D Krzysztof Musielak odniósł się do pisma Rady Gminy dotyczącego wniosku o wstrzymanie się z przeniesieniem komisariatu z Krościenka n/D do Szczawnicy.
- Pismo generuje pewne prośby i wniosek, który został dość późno przedstawiony. Rozmowy dotyczące budowy nowego komisariatu dla Policji oraz lokalizacji trwają ponad rok. Tutejsi włodarze o tym wiedzieli i od samego początku o tym informowaliśmy. Gmina Krościenko n/D nie dysponuje żadną nieruchomością, która mogłaby zostać przeznaczona pod inwestycję typu komisariat – mówi Musielak i dodaje: - Krościeńska rada zredagowała pismo trzy dni po podpisaniu aktu notarialnego darowizny działki przy ulicy Skotnickiej w Szczawnicy, stąd dziwi taka forma działania.
Radny Dariusz Morawczyński zaznacza, że pismo przygotował na sesję Rady Gminy w dniu 27 marca br. - Pismo zostało wtedy zatwierdzone przez radę, miało zostać poprawione i wysłane. Nie z mojej winy zostało wysłane dopiero po świętach. Rzeczą ważną jest, aby zadbać o całe Pieniny i Gorce. Nie tylko Szczawnica jest terenem turystycznym. Obecny komisariat ma bardzo rozległy teren działania. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ma obowiązek zadbać o to, aby policjanci pracowali w godnych warunkach – mówi Morawczyński.
Komendant Główny Policji w następstwie otrzymanego od rady pisma zlecił przeprowadzenie czynności sprawdzających obecne zaplecze lokalowe. Analiza ta pokazała, że na 1 pracownika w komisariacie przypada zaledwie 2, 75 m2 powierzchni biurowej. Powierzchni użytkowej nieco ponad 7,5 m2 na pracownika. Normy dopuszczalności w tego typu instytucjach wynoszą dla powierzchni biurowej 18,5 m2 a dla użytkowej 23,2 m2. - Może się to tak zakończyć, że komisariat zostanie zawężony do niezbędnych wymogów, czyli utrzymania patronu interwencyjnego, a całość zostanie przeniesiona do Nowego Targu – podkreśla swoje obawy zastępca komendanta z Krościenka n/D.
Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie otrzymała także dokument, opisujący m.in. rozległość terenu podlegającego pod krościeński komisariat i komplikacje geograficzne związane z nazewnictwem w tym regionie. Na jednego policjanta z komisariatu w Krościenku n/D przypada ponad 960 osób do obsługi, natomiast już w sezonie turystycznym, jak wynika ze statystyk przeprowadzonych w pierwszym kwartale 2014 roku, liczba ta wzrasta do 1875 osób. 75 % interwencji policyjnych zdarza się w Szczawnicy, pozostałe 25 % rozbite jest na Gminy Czorsztyn, Krościenko n/D i Ochotnica Dolna.
– Czekamy na rozwój sytuacji, w tej chwili nie mamy już innego wyjścia – stwierdza Wiesław Kwiatek Przewodniczący Rady Gminy Krościenko n/D.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl