Krościenko czeka na decyzję w sprawie przeniesienia komisariatu policji

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.05.28 10:58 / news / czytano 5760 / opinie 9

Zastępca Komendanta Komisariatu Policji z Krościenka n/D Krzysztof Musielak odniósł się do pisma Rady Gminy dotyczącego wniosku o wstrzymanie się z przeniesieniem komisariatu z Krościenka n/D do Szczawnicy. 

- Pismo generuje pewne prośby i wniosek, który został dość późno przedstawiony. Rozmowy dotyczące budowy nowego komisariatu dla Policji oraz lokalizacji trwają ponad rok. Tutejsi włodarze o tym wiedzieli i od samego początku o tym informowaliśmy. Gmina Krościenko n/D nie dysponuje żadną nieruchomością, która mogłaby zostać przeznaczona pod inwestycję typu komisariat – mówi Musielak i dodaje: - Krościeńska rada zredagowała pismo trzy dni po podpisaniu aktu notarialnego darowizny działki przy ulicy Skotnickiej w Szczawnicy, stąd dziwi taka forma działania. 

Radny Dariusz Morawczyński zaznacza, że pismo przygotował na sesję Rady Gminy w dniu 27 marca br. - Pismo zostało wtedy zatwierdzone przez radę, miało zostać poprawione i wysłane. Nie z mojej winy zostało wysłane dopiero po świętach. Rzeczą ważną jest, aby zadbać o całe Pieniny i Gorce. Nie tylko Szczawnica jest terenem turystycznym. Obecny komisariat ma bardzo rozległy teren działania. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ma obowiązek zadbać o to, aby policjanci pracowali w godnych warunkach – mówi Morawczyński.

Komendant Główny Policji w następstwie otrzymanego od rady pisma zlecił przeprowadzenie czynności sprawdzających obecne zaplecze lokalowe. Analiza ta pokazała, że na 1 pracownika w komisariacie przypada zaledwie 2, 75 m2 powierzchni biurowej. Powierzchni użytkowej nieco ponad 7,5 m2 na pracownika. Normy dopuszczalności w tego typu instytucjach wynoszą dla powierzchni biurowej 18,5  m2 a dla użytkowej 23,2 m2. - Może się to tak zakończyć, że komisariat zostanie zawężony do niezbędnych wymogów, czyli utrzymania patronu interwencyjnego, a całość zostanie przeniesiona do Nowego Targu – podkreśla swoje obawy  zastępca komendanta z Krościenka n/D. 

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie otrzymała także dokument, opisujący m.in. rozległość terenu podlegającego pod krościeński komisariat i komplikacje geograficzne związane z nazewnictwem w tym regionie. Na jednego policjanta z komisariatu w Krościenku n/D przypada ponad 960 osób do obsługi, natomiast już w sezonie turystycznym, jak wynika ze statystyk przeprowadzonych w pierwszym kwartale 2014 roku, liczba ta wzrasta do 1875 osób. 75 % interwencji policyjnych zdarza się w Szczawnicy, pozostałe 25 % rozbite jest na Gminy Czorsztyn, Krościenko n/D i Ochotnica Dolna.
 
– Czekamy na rozwój sytuacji, w tej chwili nie mamy już innego wyjścia – stwierdza Wiesław Kwiatek Przewodniczący Rady Gminy Krościenko n/D.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Gorbaczow2014.05.30 08:05
Coś tu strasznie śmierdzi z tym przeniesieniem i wypowiedzią Wójta Krościenka słyszałem. że pan przewodniczący Kwiatek już obiecał policji 250 tys na budowę komisariatu w Szczawnicy z budżetu Krościenka nie pytając się o zgodę rady gminy co za gest no ale bogatemu , fachowemu zawsze elokwentnemu przewodniczącemu chyba już wszystko wolno. Górą elokwencja oraz inteligencja. Przydało by się aby całą sprawą zainteresowało się CBA.
radny2014.05.30 07:05
Z uwagą przeczytałam artykuł. A gdzie radni Kroscienka byli przez całe dwa lata. Ten temat byl omawiany na sesjach w sasiednich gminach i w Kroscienku również przez Pana komendanta Siedlarza nie jeden raz.
silver2014.05.30 01:05
Dlaczego panie komendancie Pogotowie przeniesiono do Krościenka pomimo, że lokalny samorząd o to nie zabiegał. Bo ktoś rozsądny zauważył, że jest to najbardziej optymalna lokalizacja dla wszystkich mieszkańców Gorców i Pienin. W interesie pana, jak również policji jest zabiegać o pozostawienie komisariatu w Krościenku, bo żadna gmina nie będzie działała na swoją niekorzyść i nie wyłoży pieniędzy na niekorzystną dla siebie inwestycję. Żaden wójt, ani radny nie weźmie na siebie takiej odpowiedzialności przed mieszkańcami. No a poza tym samej Szczawnicy nie stać na wybudowanie komisariatu. A jeśli komisariat zostanie zlikwidowany to i stanowisko komendanta będzie niepotrzebne. Wygląda na to że burmistrz Szczawnicy chciał sobie zrobić hasło do kampanii wyborczej, że ściągnął policję do Szczawnicy (tyle, że za pieniądze z innych gmin i na ich szkodę).
TW Bonek bubik2014.05.29 12:05
Zozostancie w w KroKrośścienku
hehej2014.05.28 21:05
No święta prawda - nie mają już innego wyjścia:) Kwiatek wie co mówi...
nie rozumię2014.05.28 20:05
A o co chodzi wójtowi Krościenka przecięż po podjęciu decyzji o przeniesieniu komisariatu skomentował to tak że gmina działki nie ma i jak policja chce się przenosić to niech sobie idzie bo i tak wszystko inne pozostaje w Krościenku. To o co teraz kaman ?
stiff2014.05.28 15:05
Po co Szczawnicy komisariat? Przecież mają tam Straż Miejska. 75 % interwencji policyjnych zdarza się w Szczawnicy, a dlaczego? Bo Straż Miejska pracuje jak urzędnicy a w weekend mają wolne
putin2014.05.28 12:05
Wy to ludzie z Krościenka nie umiecie działać. Uczcie się ode mnie cara Putina. Trzeba wysadzić most do Szczawnicy i wtedy nic wam z Krościenka nie przeniosą do Królowej Uzdrowiskowej Matki Pienin. A turystów też będzie więcej. Putin
von Crosno2014.05.28 12:05
Krościenko powinno bronić swojej racji. W żadnym wypadku nie dać przenieść wszystkiego do Szczawnicy. A już na pewno nie dokładać się do budowy komisariatu w rzeczonym mieście. Chcą mieć policję u siebie niech sobie sami za to płacą.
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij