Święto Niepodległości w Kluszkowcach

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.11.11 20:46 / news / czytano 2249 / opinie 0

Gminne obchody Święta Niepodległości tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta odprawiona w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Kluszkowcach. Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się pod pomnik Nieznanego Żołnierza.

Delegacje lokalnego samorządu, organizacji, stowarzyszeń, szkół złożyły symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Wcześniej do zebranych kilka słów skierował Tadeusz Wach wójt Gminy Czorsztyn.

- Spotykamy się tutaj co roku, by złożyć hołd Polakom, których już nie ma. Data 11 listopada 1918 roku jest dla nas ważną i radosną datą. 123 lata niewoli to cztery a może pięć pokoleń, które musiały znosić ciężar trzech zaborów. Mimo tych lat, upokorzeń i krzywd, duch w narodzie nie zginął, pragnienie wolności nie umarło i mimo wielu ofiar w 1918 roku Polska znowu zaistniała na mapie Europy. Dziękuję z tego miejsca wszystkim tutaj zebranym, za to, że pamiętacie. Umiejmy pielęgnować polskość, nasze tradycje i pracować dla dobra Ojczyzny - podkreślał Wach.

W uroczystościach udział wzięły licznie poczty sztandarowe jednostek OSP z gminy, Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich oraz oddziały Związku Podhalan z Maniów i Kluszkowiec. Obchody święta uświetnił śpiew chóru parafialnego z Kluszkowiec pod batutą Józefa Pańszczyka i gra orkiestry dętej z Maniów na czele z kapelmistrzem Stanisławem Wojtaszkiem. Wiązankę pod pomnikiem złożył także najstarszy kombatant, mieszkaniec gminy, Franciszek Rusnak z Kluszkowiec.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij