Szkolne obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości

Fot. Arch. szkoły 2018.11.14 17:57 / news / czytano 1060 / opinie 0

100-lecie odzyskania Niepodległości społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 (dawnego gimnazjum) wraz z oddziałami przedszkolnymi w Krościenku nad Dunajcem świętowała wzniośle i sportowo. Nie zabrakło też akcentu regionalnego. 

W środę 7 listopada bielą i czerwienią - polskimi barwami narodowymi została przyozdobiona cała szkoła. Praktycznie wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami ubrali się tego dnia na biało-czerwono, co wymownie i symbolicznie podkreśliło początek niezwykłego czasu świętowania tej ważnej rocznicy. W sali gimnastycznej odbył się Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Wszyscy mogli podziwiać wykonania utworów przez różne grupy: od trzylatków aż po młodzież z klas trzecich gimnazjum. Wszystkie klasy zaśpiewały pięknie. Jedna z nich zrobiła to jednak najpiękniej. Była to klasa pierwsza, którą jury uhonorowało nagrodą Grand Prix. 

Po zakończeniu konkursu rozpoczęła się inna rywalizacja, tym razem sportowa. Między nauczycielami, a uczniami rozegrano dwa mecze w dwóch dyscyplinach sportowych: piłce halowej oraz siatkówce. Wydarzenie to zorganizowane po raz pierwszy, cieszyło się ogromną popularnością i raz po raz wzbudzało aplauz licznie zgromadzonej i dopingującej widowni. 

W czwartek 8 listopada zdecydowana większość uczniów i nauczycieli, aby podkreślić znaczenie naszej Małej Ojczyzny przyszła do szkoły wystrojona w tradycyjne stroje regionalne. Grupa najpiękniej ubranych uczniów wybrała się w odwiedziny do przedszkolaków, aby tam zaprezentować swoje stroje, opowiedzieć nieco o związanych z nimi tradycjach oraz zaśpiewać kilka regionalnych przyśpiewek góralskich. Ostatecznie stanęło na tym, że owa grupa odwiedziła również wszystkie oddziały szkolne urządzając prawdziwy „pokaz mody regionalnej”.

O godzinie 17:00 rozpoczęła się Wieczornica Patriotyczna. Podczas półtoragodzinnego spotkania uczniowie i licznie zgromadzeni mieszkańcy Krościenka mieli szansę posłuchać interesującej prelekcji pani Barbary Węglarz - dyrektor  Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy o atmosferze, wydarzeniach i sytuacji tamtych dni w Pieninach, obejrzeć fragmenty animowanego filmu Tomasza Bagińskiego streszczającego całą historię Polski, a także wspólnie pośpiewać te bardziej i te mniej znane piosenki patriotyczne. Podczas wieczornicy odbyło się również rozdanie nagród dla zwycięzców szkolnego konkursu na wykonanie najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego „lapbooka”, czyli samodzielnie zrobionej tematycznej książeczki uzupełnianej rysunkami, opowiadaniami i zdjęciami. 

W piątek 9 listopada cała szkolna społeczność wzięła udział w uroczystej akademii, zaś w niedzielę 11 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w kościele parafialnym zaprezentowali licznie zgromadzonej po mszy św. społeczności Krościenka program  słowno-muzyczny. Młodzi artyści i recytatorzy swoją postawą i zaangażowaniem wyrazili wdzięczność i uznanie wszystkim tym, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. Przedstawienie przybliżyło atmosferę: dramatyzm i radość tamtych czasów oraz dokonania pokoleń, którym zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej oraz możliwość pielęgnowania polskich tradycji.

Ostatnim akordem szkolnych obchodów 100-lecia Niepodległości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez delegację uczniów na cmentarzu wojennym nr 377, czyli kwaterze 3 żołnierzy cesarskich z okresu 1914-1918 związanej z jedną z najważniejszych bitew I wojny światowej  na froncie wschodnim - operacją limanowsko-łapanowską z 1914 r.
Autor: Krzysztof Koper. ks. Krzysztof Pach
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij