Trzy miesiące po wyborach radni chcą podwyżki

Fot. 2015.02.20 22:23 / news / czytano 3810 / opinie 0

Łapszańscy radni na najbliższej sesji Rady Gminy zdecydują, czy od 1. marca br. podnieść sobie diety. Zagłosowanie "za" będzie kosztowało podatników około 50 tysięcy więcej rocznie.

Z projektem uchwały wystąpiło trzech radnych, pomysłodawcą jest Maciej Płachta z Trybsza, który w ostatnich wyborach samorządowych dostał się do Rady Gminy Łapsze Niżne, Dariusz Kopaczka i Antoni Szewczyk. Maciej Płachta w rozmowie z naszą redakcją uzasadnia: - Diety radnych nie były podnoszone od 2009 roku, a międzyczasie wynagrodzenie dla sołtysów wzrosło 100%.

Obecnie radny z Łapsz otrzymuje 280 złotych diety za udział w sesji, za udział w posiedzeniu komisji 245 złotych. Razem około 525 złotych. Po ewentualnej podwyżce do jego portfela trafi ponad 300 złotych więcej. Przewodniczący komisji aktualnie otrzymuje 280 złotych, po podwyżce 440 złotych. Zmiana wysokości diety, tyle że w tym przypadku na minus, zapowiada się w stosunku do Przewodniczącej Rady Gminy. Obecnie Przewodnicząca zarabia zryczałtowaną kwotę w wysokości 123% minimalnego wynagrodzenia za pracę i udział w komisjach w wysokości ponad 2100 złotych. Radni proponują obniżenie do kwoty 1300 złotych.

Przy założeniu, że radni spotykać się będą raz w miesiącu na posiedzeniach poszczególnych komisji oraz sesjach Rady Gminy podatnicy swoim przedstawicielom w okresie roku zapłacą ponad 50 tysięcy złotych więcej. Radni pamiętać muszą o tym, że podstawą do dokonania wypłaty diet jest lista obecności na sesji lub komisji potwierdzona własnoręcznym podpisem. W przypadku nieobecności na sesji lub posiedzeniu komisji dieta nie przysługuje. W projekcie znalazł się także zapis, że w przypadku kiedy radny uczestniczy w danym dniu w posiedzeniu komisji i sesji Rady Gminy, wtedy przysługuje mu tylko jedna dieta w wyższej wysokości.

Przypomnieć należy, że w grudniu 2014 roku, podczas uroczystej sesji Rady Gminy radni przegłosowali projekt uchwały określający wynagrodzenie dla nowego wójta. Wtedy wójt Jakub Jamróz otrzymał od rady obniżkę wynagrodzenia. Zapytany, co myśli na ten temat odpowiedział: - Szanuję wolę większości Rady i ufam, że kierowali się tylko i wyłącznie wolą znalezienia oszczędności a nie złośliwością wobec mojej osoby. Władza powinna zacząć oszczędności od siebie i przypuszczam, że na kolejną sesją Radni przygotują projekt obniżenia wysokości swojego wynagrodzenia za pełnienie tej funkcji.

Projekt dotyczący wynagrodzenia radnych pojawił się dopiero po trzech miesiącach. Ostateczna decyzja co do podwyżek zapadnie na najbliższej sesji Rady Gminy, która odbędzie się w piątek 27 lutego. 

Autor: mw
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij