Tylmanowa: Dworek Berskich przed remontem przeszedł stratygrafię

Fot. 2021.02.15 15:53 / news / czytano 535 / opinie 0

Dworek Berskich w Tylmanowej przeszedł szczegółowe badania przed planowaną renowacją.

W styczniu zostały wykonane badania stratygraficzne, w związku z którymi w Urzędzie Gminy w Ochotnicy Dolnej, odbyło się spotkanie podsumowujące. Wzięli w nim udział Tadeusz Królczyk Wójt Gminy Ochotnica Dolna, Krzysztof Jurkowski Zastępca Wójta Gminy Ochotnica Dolna, Paweł Cetera Pełnomocnik Wójta ds. Inwestycji, Radosław Pałka – wykonawca badań stratygraficznych oraz Rafał Czyrnek – inspektor nadzoru budowlanego. 

- Odsłonięcia tynku w kilku miejscach pozwoliło na stwierdzenie, że pod warstwami farb znajdują się freski i malowidła, które są cennym materiałem koniecznym do zachowania podczas remontu - podkreśla wójt Ochotnicy Dolnej.
 
Delegatura w Nowym Targu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie zaleciła pogłębione badania stratygraficzne.
 
Badania stratygraficzne na obiekcie zabytkowym mają na celu ustalenie i określenie chronologii występujących warstw technologicznych i nawarstwień historycznych, (takich jak podstawowy budulec, zaprawy, podkłady i warstwy malarskie). Dane takie dostarczają  wiedzy na temat oryginalnego charakteru dzieła sztuki, co w przypadku badań architektury poszerza naszą wiedzę na temat pierwotnej technologii wykonania i oryginalnej kolorystyki elewacji i jej detalu architektonicznego. 

Projekt „W dolinie Dunajca - ochrona i odnowa zabytków pogranicza polsko - słowackiego: dworu w Tylmanowej i klasztoru w Czerwonym Klasztorze” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska - Słowacja 2014-2020. Projekt jest realizowany razem z partnerem słowackim – Czerwonym Klasztorem.
Autor: oprac.red.
Źródło: UG Ochotnica Dolna
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij