Widziałeś barszcz Sosnowskiego? Zgłoś to do urzędu

Fot. 2015.07.21 07:16 / news / czytano 2335 / opinie 0

Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica zwraca się z prośbą do mieszkańców o zgłaszanie miejsc występowania na terenie Miasta i Gminy Szczawnica barszczu Sosnowskiego celem dokonania inwentaryzacji stanowisk rośliny.

Zgłoszenie należy przesłać na formularzu na skrzynkę mailową: rolnictwo@szczawnica.pl lub pocztą na adres: Urząd Miasta i Gminy Szczawnica ul. Szalaya 103, 34 – 460 Szczawnica.
 
Formularz dostępny TUTAJ
 
Barszcz Sosnowskiego sprowadzony został do Polski w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i miał służyć do produkcji paszy, ze względu na szybki wzrost i swoją odporność na warunki klimatyczne. Szybko jednak okazało się, że ma działanie toksyczne i alergizujące. U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, krwotoki wewnętrzne. U ludzi zaś zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Uczulenie skóry wygląda jak jej oparzenie, a rany ciężko i trudno się goją. Większe skupiska barszczu Sosnowskiego zlokalizowane są głównie na nieużytkach oraz w pobliżu cieków wodnych.
Autor: Oprac. red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij