Władza z atrybutem – łańcuch dla burmistrza oraz przewodniczącego

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.12.25 19:33 / news / czytano 4583 / opinie 1

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Szczawnicy Burmistrz Grzegorz Niezgoda oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Zachwieja oficjalnie zaprezentowali otrzymane insygnia władzy.

Łańcuchy zaprojektował i wykonał Czesław Dźwigaj artysta rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który w 2012 roku podczas uroczystych obchodów jubileuszu 50-lecia nadania praw miejskich Szczawnicy otrzymał tytuł "Honorowego Obywatela Szczawnicy".

-  Autor, podczas zeszłorocznej uroczystej sesji upamiętniającej obchody 50-lecia praw miejskich, uznał, że skoro miasto ma tak godny jubileusz to i godnie muszą prezentować się władze miasta i dlatego postanowił ufundować i wykonać insygnia władzy dla Burmistrza MiG Szczawnica i Przewodniczącego Rady Miejskiej - tłumaczy Tomasz Hurkała Sekretarz MiG Szczawnica.  

Czesław Dźwigaj ma w swoim dorobku kilkadziesiąt pomników, zlokalizowanych na całym świecie, m.in.: Grudzień 70 w Szczecinie, ks. Piotra Skargi, Ofiarom Ludobójstwa na Kresach Wschodnich, Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, Króla Zygmunta Augusta w Augustowie, Henryka Sienkiewicza w Parku Villa Borghese w Rzymie i w Szczawnicy, Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu, Tęcza Przymierza oraz pomnik w Parku Tolerancji w Jerozolimie. Najbardziej kojarzony jako twórca pomników Jana Pawła II. Kilkadziesiąt takich realizacji znajduje się na terenie całego kraju oraz za granicą. Zajmuje się również aranżacją obiektów sakralnych, tworzy witraże, małe formy rzeźbiarskie, medale, tablice pamięci.

Łańcuchy są atrybutami władzy i zaakcentowaniem pełnionej funkcji. Mogą być używane podczas sesji Rady Miasta, uroczystości z okazji świąt miejskich, państwowych i innych o szczególnym charakterze.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

szcz2014.01.15 15:01
Gratulacje dla Nowego Honorowego Obywatela Miasta Szczawnicy !!! chyba to już drugi Krakowianin ?
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij