ZUS zaczyna wypłaty dla osób z obniżonym wiekiem emerytalnym

Fot. 2017.10.12 19:38 / news / czytano 1850 / opinie 0

Od 1 października 2017 r.  weszły w życie przepisy obniżające wiek emerytalny dla kobiet 60 lat, mężczyzn 65 lat. W  województwie małopolskim takich osób, które będą mogły skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego i przejść na emeryturę w IV kwartale 2017 r. jest ponad 48 tysięcy.

W nowosądeckim 9 tys. uprawnionych.  Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, a więc pierwsze wnioski  przyjmowaliśmy  już od 1 września br. W województwie małopolskim przyjęto ponad 15 tys. wniosków emerytalnych z czego w nowosądeckim oddziale ZUS ponad 2800. W ciągu pierwszych dni października załatwiono 966 wniosków z tytułu obniżenia wieku emerytalnego.  Wydano pierwsze decyzje, ruszyły pierwsze wypłaty. Na 6 października br. wypłacono 848 nowych emerytur. 
 
Dodatkowo ZUS w Nowym Sączu wypłaca świadczenia międzynarodowe (Czechy, Słowacja i Australia) – Wydział realizacji Umów Międzynarodowych załatwił 130 wniosków z ustawy wiekowej, do wypłaty przekazano 115 decyzji emerytalnych. Kolejne transze wypłat  dla nowych emerytów już wkrótce.

Pamiętajmy, że emerytura jest naszym prawem nie obowiązkiem. Możemy na nią przejść w dowolnym momencie, oczywiście warunkiem jest ukończenie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy wyłącznie do nas. Warto wcześniej skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który wyliczy nam prognozę emerytury w zależności od momentu, który sami wskażemy. Możemy uniknąć rozczarowania jakie może nas spotkać po otrzymaniu decyzji o przyznaniu świadczenia z ZUS. Każdy rok pracy dłużej, to wyższa emerytura. Dziś jest to około 8 proc. za każde 12 miesięcy. Bądźmy pewni swojej decyzji, bo podejmujemy ją tylko raz.
Autor: Bożena Bielawska
Źródło: ZUS Nowy Sącz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij