Barok na Spiszu z muzyką Bacha

Fot. Janusz Wojtarowicz, Rafał Monita 2015.08.19 12:45 / news / czytano 4551 / opinie 0

W ostatni weekend 15 oraz 16 sierpnia rozpoczął się IV Festiwal Barok na Spiszu Niedzica 2015. Tegoroczna odsłona festiwalu poświęcona jest muzyce Jana Sebastiana Bacha i jego mniej znanym obliczom.

Inauguracja odbyła się tym razem w kościele Wszystkich Świętych w Kacwinie. Mini-wykład o podróży Bacha do Lubeki i jego spotkaniu z Dietrichem Buxtehudem wygłosiła Katarzyna Wiwer, a w czasie koncertu, zatytułowanego: „Bach i jego Mistrz ”, wykonane zostały motety obu kompozytorów napisane do jednego tekstu chorałowego – „Jesu, meine Freude”, czyli „Jezu, ma radości”. Wystąpił zespół festiwalowy Scepus Baroque w składzie: Katarzyna Wiwer , Anna Zawisza – soprany, Marcin Liweń – alt, Maciej Gocman – tenor, Violetta Szopa-Tomczyk, Dominika Małecka – skrzypce barokowe, Katarzyna Cichoń – wiolonczela barokowa, Jan Baciak – pozytyw. Całość poprowadził od klawesynu oraz jako głos basowy – Andrzej Zawisza.
 
Ten sam artysta wystąpił również w niedzielę, tym razem w duecie ze znakomitą czeską flecistką Michaelą Koudelkovą. W programie tego koncertu muzyka Jana Sebastiana spotkała się z utworami jego przyjaciela Georga Philippa Telemanna, a mini-wykład o kościele św. Marcina w Krempachach, gdzie odbył się drugi koncert, wygłosił proboszcz krempaskiej parafii, ks. Dariusz Ostrowski. Początek tegorocznego festiwalu był bardzo udany, kościoły były wypełnione po brzegi, a muzyka wykonana znakomicie i z wielkim żarem.  

Festiwal organizuje Fundacja Kulturalny Szlak wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łapszach Niżnych z/s w Niedzicy oraz parafiami spiskimi. Mecenasami tegorocznej odsłony festiwalu są Województwo Małopolskie, ZEW Niedzica SA, Tatrzański Bank Spółdzielczy, Stacja Narciarska Jurgów Ski, Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska. Partnerami festiwalu są gminy Łapsze Niżne, Nowy Targ i Bukowina Tatrzańska oraz SHS Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy, Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy, Montenero Resort&Spa Czarna Góra. Mecenat nad festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego.

W tegorocznej edycji czekają nas jeszcze trzy koncerty: w najbliższą sobotę 22 sierpnia we Frydmanie, gdzie muzyka Bacha będzie twórczą odpowiedzią na Stabat Mater Pergolesiego oraz w niedzielę 23 sierpnia w Niedzicy, gdzie odbędzie się recital organowy, którego program pozostaje dla publiczności tajemnicą.  Festiwal zakończy się w Jurgowie 29 sierpnia koncertem zatytułowanym „Spiska kolacja na cztery ręce”: Bach vs Haendel. W dwie najbliższe soboty organizatorzy zapraszają również na drzwi otwarte w kościołach Spisza. Bardzo zachęcamy do odwiedzenia Spisza i jego zabytków w czasie trwania Festiwalu. Dobre wrażenia i znakomita muzyka zapewnione!
Autor: Rafał Monita
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz, Rafał Monita
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij