Niezwykły koncert dla śląskiej publiczności wykonany przez szczawnickich kameralistów

Fot. Krzysztof Lisak 2018.11.20 19:54 / news / czytano 2097 / opinie 0

Szczawniccy kameraliści, stanowiący wokalną podstawę międzynarodowego zespołu Baroque Collegium 1685, koncertowali  na zaproszenie Festiwalu Gorczyckiego - jednej z największych imprez muzycznych na Śląsku. W ramach Festiwalu występują zarówno znakomici soliści jak też czołowe polskie zespoły i orkiestry.

Baroque Collegium 1685 przedstawiło w Bytomiu program przygotowany specjalnie na zamówienie Festiwalu, obejmujący spektakularną muzykę siedemnastego wieku, zarówno kompozytorów polskich: Marcina Mielczewskiego, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego oraz Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, jak też utwory działającego w Bratysławie Samuela Capricornusa oraz niedawno odkryte przez muzykologów kompozycje z archiwum w Kromieryżu, zupełnie nieznane w Polsce. Aby sprostać zadaniu, dyrektor  Baroque Collegium 1685 - Agnieszka Żarska, zaprosiła do współpracy polskich i czeskich solistów: Aldonę Bartnik, Antoninę Rudą, Piotr Olecha, Tomasa Lajtkepa oraz Mariana Krejcika,  a także po raz kolejny już, specjalizującą się w muzyce barokowej orkiestrę z Pragi czeskiej Musica Florea z jej szefem Markiem Strynclem oraz znakomitym skrzypkiem Vojtechem Semeradem, poszerzoną o sekcję instrumentów dętych: barokowe puzony i cynki. Odpowiedni do stylistyki utworów dobór instrumentarium oraz przygotowanie zespołu wokalnego dało niesamowity efekt w bytomskim, neogotyckim kościele p.w. św. Trójcy. Kilkaset osób, które przyszły wysłuchać koncertu, nagrodziło artystów owacją na stojąco. Zespół otrzymał już  zaproszenie do udziału w przyszłorocznej edycji śląskiego Festiwalu.

Koncert w Bytomiu zakończył tegoroczną odsłonę, organizowanego przez stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny,  Festiwalu Barokowe Eksploracje. W ramach edycji 2018 odbyły się cztery duże wydarzenia artystyczne. W sierpniu, w  Dworku Gościnnym w Szczawnicy, miała miejsce polska premiera opery pasticcio „Muzio Scevola”, poprowadzona przez Marka Stryncla, następnie w Szczawnicy i Bieczu odbyły się koncerty pt.: „Peter Kooij & Baroque Collegium 1685 – Jan Sebastian Bach - Kantaty”, z udziałem światowej klasy śpiewaka i autorytetu, pod batutą Agnieszki Żarskiej. Edycję zakończył wyżej opisany koncert w Bytomiu w ramach Festiwalu im. Gorczyckiego.

W wydarzeniach Barokowych Eksploracji wzięło bezpośredni udział ponad stu artystów z siedmiu krajów. Festiwal współpracował z mediami regionalnymi, ogólnopolskimi i zagranicznymi a także z placówkami dyplomatycznymi Czech i Holandii. Edycja 2018 odbyła się dzięki wsparciu wielu Instytucji: Narodowego Centrum Kultury  w ramach programu Kultura-Interwencje, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej; projekt został  zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, a także Miasta i Gminy Szczawnica. Zadanie publiczne było współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2018”. Współorganizatorami projektu byli:  Musica Florea Praha, Grupa Uzdrowisko & Thermaleo oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Dyrektorem artystycznym i organizacyjnym Barokowych Eksploracji jest Agnieszka Żarska.
Autor: SCK
Zdjęcia: Krzysztof Lisak
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij