Piórko i tusz Krystyny Kolkowicz wraz z wystawą malarstwa Franciszka

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.11.10 15:10 / news / czytano 5289 / opinie 0

W galerii Restauracji Klasyczna w Krościenku nad Dunajcem otwarta została wystawa prac Krystyny i Franciszka Kolkowicz. Na wczorajszym wernisażu zgromadzili się przyjaciele oraz członkowie Stowarzyszenia Artystów Pienińskich.

Pani Krystynie najbliższy jest rysunek piórkiem i tuszem, ale w jej pracach odnajdujemy też pastele. Lubi tworzyć w kolorach achromatycznych i chromatycznych. Pan Franciszek malował głównie olejem i akwarelą. 
 
- Mąż większość prac robił olejem, ale uwielbiał akwarele. Do każdej jego pracy mogłabym dołączyć rozmowy na temat tego, co robił w danym momencie, danego dnia czy na wycieczce. Wykonywał też techniką pasteli suchych, które trzeba było utrwalić po namalowaniu, bo inaczej się zsypywały. Ja zabrałam się za olejne, które nie wymagają utrwalania. Dzisiaj jestem wzruszona, że widzę tutaj tylu przyjaciół, sympatyków i wychowanków moich i Franciszka. Myślę, że Franciszek z nami jest duchem. Na cmentarzu, na płycie nagrobnej jest jego zdjęcie. Rzadko się uśmiechał, ale tam jest zdjęcie na którym się uśmiecha - tak bardzo miło i ciepło. Myślę, że ten uśmiech zawarty jest w jego pracach. Kolorowych, spontanicznych, bo malował je z wielkim sercem - mówiła Krystyna Kolkowicz podczas wczorajszego spotkania.

Pani Krystyna podkreślała, że kocha piórko, kolor również, ale piórko jest u niej "zaszczepione pierwotnie". Do wykonania swoich prac używa rapidografu, czyli pisaka kreślarskiego w postaci pióra, który pozwala na rysowanie tuszem linii o stałej grubości. Służy do wykreślania rysunków i ich opisywania na papierze lub kalce technicznej. - Piórko do rysowania zawiera małą stalówkę, którą trzeba maczać w tuszu, powstają dzięki temu grube i cieńsze linie i miejsca, które chcemy wyeksponować - wyjaśniała artystka.
 
Krystyna Kolkowicz jest absolwentką Studium Nauczycielskiego w Warszawie, kierunek: rysunek i praca ręczna. Ukończyła Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie na Wydziale Pedagogicznym, specjalizacja - wychowanie plastyczne. Wieloletnia nauczycielka plastyki w Szkole Podstawowej oraz rysunku zawodowego i reklamy w Zespole Szkól Zawodowych w Krościenku n/D. Obecnie na emeryturze tworzy rysunki piórkiem i tuszem (cykle "ogrody") oraz pastelami i olejem. Prace Pani Krystyny można oglądać w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest członkiem Klubu Twórczego TPSP w Szczawnicy oraz Stowarzyszenia Artystów Pienińskich.

Franciszek Kolkowicz, absolwent Studium Nauczycielskiego w Warszawie - kierunek: rysunek i praca ręczna. Pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej oraz jako nauczyciel wychowania technicznego i wychowania plastycznego w LO w Krościenku n/D. Malował akwarelą, temperą, pastelami i olejem - przeważnie krajobraz górski i architekturę. Jego prace oglądać można było podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Krakowie, Warszawie Nowym Sączu. Od 1984 r. był członkiem Klubu Twórczego TPSP, w latach 1993 - 2003 przewodniczący Oddziału TPSP w Szczawnicy oraz członkiem Stowarzyszenia Artystów Pienińskich. Był także dwujęzycznym poetą piszącym w języku polskim i słowackim.
 
Wystawa potrwa do 6. grudnia 2013.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij