Poznaj górala spoza Podhala - w projekt włączyło się krościeńskie liceum

Fot. Arch. szkoły 2018.02.23 10:49 / news / czytano 1541 / opinie 0

Poznaj górala spoza Podhala - takie motto nosi projekt „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski”, którego celem jest poznanie  bogactwa kulturowego i różnorodności 8 góralskich grup. Socjologowie, etnografowie i miłośnicy folkloru będą badać niematerialne dziedzictwo Górali Orawskich, Babiogórskich, Pienińskich, Spiskich, Czarnych i Białych, a także Zagórzan oraz Kliszczaków.

Przez blisko trzy lata przeprowadzą 10 cykli badań terenowych, podczas których będą dokumentować charakterystykę poszczególnych grup, m.in. poprzez wywiady z rdzennymi mieszkańcami, analizę tamtejszych materiałów archiwalnych i źródeł historycznych, a także przez obserwację. Wolontariusze – młodzi ludzie ciekawi świata w ramach sekcji dziennikarskiej i foto-video. ruszą w teren, gromadząc materiały: wywiady, reportaże i zdjęcia. Z przygotowanych przez nich prac wyłonione zostaną te najciekawsze i najlepiej ukazujące różnorodność góralskiego dziedzictwa.

Równie istotnym wymiarem projektu będą cykle warsztatów tematycznych. Odbędą się one we wszystkich 8 mikroregionach zamieszkiwanych przez Górali. W trakcie takich zajęć podzielą się oni swoimi umiejętnościami wokalnymi, rękodzielniczymi czy artystycznymi.

Na naszym terenie wolontariusze skupieni są w LO Krościenko n.D i  już czynnie biorą  udział w wyjazdowych warsztatach medialnych, odbywających się w pięknym ośrodku jeździeckim w Toporzysku. Pierwsze próby dziennikarskiej praktyki już za nimi: wywiad z panem Józefem Borzęckim, jednym z nielicznych wykonującym jeszcze słynnego orzełka pienińskiego. W tym roku tematy, które najbardziej zainteresowały młodzież to: szlak godeł Szalayowskich, spływ Dunajcem, ojciec Blachnicki i Kopia Górka w Krościenku, Pieniny pełne czarów, Maćko zza Ławy. 

Nasze działania wspierają dwie artystki pienińskie: Anna Madeja i Joanna Dziubińska prowadząc warsztaty malowania na szkle. Pięć spotkań z młodzieżą i dziećmi odbyło się między innymi w LO Krościenko, Szkole Podstawowej nr 2 w Szczawnicy i w Domu Kultury w Kluszkowcach. 

Odkryć różnorodność góralskiej kultury Małopolski będzie mógł każdy. A to dzięki portalowi internetowemu oraz aplikacji mobilnej „Skarby Górali” (www.skarbygorali.pl). Tam udostępnione zostaną wszystkie zgromadzone w trakcie projektu materiały o dziedzictwie góralskim 8 regionów. Użytkownik portalu odnajdzie na nim także aż 50 questów, czyli wierszowanych opisów tras, prowadzących przez najciekawsze, zdecydowane warte odwiedzenia miejsca odkryte w trakcie projektu. Na każdą trasę złoży się szereg zagadek, których rozwiązanie doprowadzi do ukrytego skarbu. Trasy będą dostępne również w formie ulotek. Znaleźć je będzie można w wielu placówkach kulturowych. Wraz z ulotkami odebrać będzie można także paszport questowicza, służący do zapisywania zaliczonych tras.

Prace nad pierwszym questem już  trwają. Zaczynamy od Krościenka a oprowadzać po nim będzie nasz baranek. 
Projekt rozpoczął się w ubiegłoroczne wakacje i potrwa do połowy 2020 r. Jego przebieg można śledzić na stronie www.skarbygorali.pl, www.mapapasji.pl oraz na Facebooku.

Projekt pt. "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski" jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego, Typ projektu B (dokumentowanie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa niematerialnego).
Autor: Anna Dudek
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij