2018.02.23 10:49 / news / czytano 4351 / opinie 0
Poznaj górala spoza Podhala - takie motto nosi projekt „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski”, którego celem jest poznanie bogactwa kulturowego i różnorodności 8 góralskich grup. Socjologowie, etnografowie i miłośnicy folkloru będą badać niematerialne dziedzictwo Górali Orawskich, Babiogórskich, Pienińskich, Spiskich, Czarnych i Białych, a także Zagórzan oraz Kliszczaków.
Przez blisko trzy lata przeprowadzą 10 cykli badań terenowych, podczas których będą dokumentować charakterystykę poszczególnych grup, m.in. poprzez wywiady z rdzennymi mieszkańcami, analizę tamtejszych materiałów archiwalnych i źródeł historycznych, a także przez obserwację. Wolontariusze – młodzi ludzie ciekawi świata w ramach sekcji dziennikarskiej i foto-video. ruszą w teren, gromadząc materiały: wywiady, reportaże i zdjęcia. Z przygotowanych przez nich prac wyłonione zostaną te najciekawsze i najlepiej ukazujące różnorodność góralskiego dziedzictwa.
Równie istotnym wymiarem projektu będą cykle warsztatów tematycznych. Odbędą się one we wszystkich 8 mikroregionach zamieszkiwanych przez Górali. W trakcie takich zajęć podzielą się oni swoimi umiejętnościami wokalnymi, rękodzielniczymi czy artystycznymi.
Na naszym terenie wolontariusze skupieni są w LO Krościenko n.D i już czynnie biorą udział w wyjazdowych warsztatach medialnych, odbywających się w pięknym ośrodku jeździeckim w Toporzysku. Pierwsze próby dziennikarskiej praktyki już za nimi: wywiad z panem Józefem Borzęckim, jednym z nielicznych wykonującym jeszcze słynnego orzełka pienińskiego. W tym roku tematy, które najbardziej zainteresowały młodzież to: szlak godeł Szalayowskich, spływ Dunajcem, ojciec Blachnicki i Kopia Górka w Krościenku, Pieniny pełne czarów, Maćko zza Ławy.
Nasze działania wspierają dwie artystki pienińskie: Anna Madeja i Joanna Dziubińska prowadząc warsztaty malowania na szkle. Pięć spotkań z młodzieżą i dziećmi odbyło się między innymi w LO Krościenko, Szkole Podstawowej nr 2 w Szczawnicy i w Domu Kultury w Kluszkowcach.
Odkryć różnorodność góralskiej kultury Małopolski będzie mógł każdy. A to dzięki portalowi internetowemu oraz aplikacji mobilnej „Skarby Górali” (www.skarbygorali.pl). Tam udostępnione zostaną wszystkie zgromadzone w trakcie projektu materiały o dziedzictwie góralskim 8 regionów. Użytkownik portalu odnajdzie na nim także aż 50 questów, czyli wierszowanych opisów tras, prowadzących przez najciekawsze, zdecydowane warte odwiedzenia miejsca odkryte w trakcie projektu. Na każdą trasę złoży się szereg zagadek, których rozwiązanie doprowadzi do ukrytego skarbu. Trasy będą dostępne również w formie ulotek. Znaleźć je będzie można w wielu placówkach kulturowych. Wraz z ulotkami odebrać będzie można także paszport questowicza, służący do zapisywania zaliczonych tras.
Prace nad pierwszym questem już trwają. Zaczynamy od Krościenka a oprowadzać po nim będzie nasz baranek.
Projekt rozpoczął się w ubiegłoroczne wakacje i potrwa do połowy 2020 r. Jego przebieg można śledzić na stronie www.skarbygorali.pl, www.mapapasji.pl oraz na Facebooku.
Projekt pt. "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski" jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego, Typ projektu B (dokumentowanie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa niematerialnego).
Autor: Anna Dudek
Zdjęcia: Arch. szkoły