Spotkanie z zabytkami w Szczawnicy

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.04.25 13:58 / news / czytano 3686 / opinie 0

„Życzeniem gości kąpielowych było, aby w pobliżu źródeł mineralnych powstała świątynia” napisał Józef Szalay w prowadzonej przez siebie kronice. 

Podczas wczorajszego spotkania w Jazz Barze w Dworku Gościnnym, Barbara Węglarz, kustosz Muzeum Pienińskiego i autorka wielu książek o Szczawnicy, przybliżyła historię powstania zabytkowej Kaplicy Zdrojowej.

Kaplica znajduje się na skraju Parku Górnego w Szczawnicy, tuż nad Placem Dietla. Ufundowana i zaprojektowana w stylu neogotyckim przez Józefa Szalaya została wybudowana w latach 1844 - 1847. Uroczyście poświęcił ją dziekan łącki ks. Maciej Szafrański 29 lipca 1847 roku. Wyposażenie kaplicy początkowo stanowiły dary rodziny i przyjaciół Szalaya, wśród których znalazła się relikwia z drzewa Krzyża Świętego, podarowana przez wielmożnego Kosteckiego. Dla potwierdzenia autentyczności owej relikwii ofiarodawca przywiózł ze sobą dokument z samego Watykanu. Wewnątrz świątyni znajdują się trzy marmurowe tablice. Jedną z nich ufundował Józef Szalay i poświęcił pamięci swojemu ojcu Stefanowi, drugą ufundowało rodzeństwo Józef, Karolina oraz Julia na pamiątkę po matce Józefinie. Trzecia z tablic zadedykowana jest Józefowi Szalayowi i została ufundowana już po jego śmierci przez przyjaciela Józefa - doktora Onufrego Trembeckiego. - Był on lekarzem, chirurgiem, byłym powstańcem listopadowym, mieszkał w Nowym Sączu, swego czasu był tam nawet burmistrzem, od 1840 zaczął ordynować w Uzdrowisku szczawnickim a od roku 1848 został głównym lekarzem zakładowym. Zwiedzający obecnie Szczawnicę mogą zobaczyć altanę na której widnieje napis Zdrój Waleria. Zdrój ten został odkryty właśnie przez Onufrego Trembeckiego i nazwany imieniem jego żony – wyjaśniała Barbara Węglarz. - Sam Onufry jest autorem dwóch przewodników, przez lata pisał sprawozdania do Akademii Umiejętności z ruchu i postępu jaki odbywał się w Uzdrowisku w Szczawnicy. Jego książki są nieocenionym źródłem wiedzy o Szczawnicy - dodała.

Wewnątrz kapliczki znajduje się jeszcze jedna czwarta tablica początkowo umieszczona na zewnątrz. Ufundowali ją w 2002 roku mieszkańcy i samorządowcy Szczawnicy z okazji 40-lecia nadania miastu praw miejskich oraz zbiegającą się w czasie dwusetną rocznicą urodzin Józefa Szalaya. Kaplicę wielokrotnie restaurowano, podczas remontu w 1912 roku radykalnie zmieniono jej architekturę. 

Wczorajsza prelekcja połączona była z autorską promocją książek Pani Barbary Węglarz.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij