Łapsze Niżne: Orszak Trzech Króli

Fot. 2018.01.11 16:34 / news / czytano 2227 / opinie 0

Ofiarujmy mu złoto, kadzidło i mirrę, ruszajmy zatem przyjaciele! Takie słowa zachęty padały w Łapszańskim Orszaku Trzech Króli zorganizowanym po raz pierwszy przez łapszańską parafię i szkołę. 

Orszak wyruszył o godz. 15.00 od kapliczki św. Antoniego przy ulicy Długiej, by ulicą Jana Pawła II przejść do kościoła.  Jak tradycja każe orszak prowadziła gwiazda, za nią szła grupa aniołów za nimi tuż Trzej Królowie - symbolizujący trzy kontynenty: Europę (kolor czerwony), Azję (kolor zielony) i Afrykę (kolor niebieski). Nad bezpieczeństwem przejścia orszaku czuwali strażacy z łapszańskiej OSP - a słoneczna pogoda i świąteczny dzień zachęcił wielu łapszan do wspólnego kolędowania i przypomnienia historii Trzech Króli - orszak był niemały. Pięknie śpiewała łapszańska schola prowadzona przez p. Bożenę Fic, pięknie przygrywała kapela spiska (Grzegorz Kowalczyk, Patryk Kaczmarczyk i Andrzej Milaniak). Postacie orszaku zagrali uczniowie naszej szkoły podstawowej i gimnazjum, a wszystko zakończyło się pokłonem Świętej Rodzinie i złożeniem darów. Potem ze śpiewem parafialnego zespołu młodzieżowego orszak przeszedł do kościoła gdzie można było wysłuchać koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu Łapszańskiej Orkiestry Dętej i wspomnianego zespołu młodzieżowego. Trzej Mędrcy złożyli Jezusowi symboliczne dary, a co my możemy dziś ofiarować Jezusowi?  Anioły nawoływały:
Nie traćcie ducha, droga niedaleka!
Obudźcie sumienie! W Mesjaszu zbawienie!
W szopce Nowonarodzony, idźcie złożyć Mu pokłony!
Jesteśmy waszymi stróżami, do Betlejem chodźcie z nami.
Niebiescy żołnierze! Każdy duszy strzeże!
Nadszedł czas zbawienia! Pora nawrócenia!
Spójrz odważnie wkoło, zaufaj aniołom!
Idźcie do Betlejem, Jezus na was czeka!
Źródło: Arch. Organizatora
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij