Szczawnica: Remont konserwatorski figury Św. Jana Nepomucena

Fot. Arch. UMiG Szczawnica 2016.03.03 20:57 / news / czytano 3029 / opinie 0

W ramach programu Województwa Małopolskiego związanego z pracami konserwatorskimi obiektów sakralnych, Miasto i Gmina Szczawnica złożyło wniosek o dofinansowanie prac konserwatorskich i prac budowlanych przy kapliczce św. Jana Nepomucena w Szczawnicy, zlokalizowanej na rogu ulic Szalaya i Samorody, nieopodal mostu nad rzeką Grajcarek.

Wnioskowana kwota dofinansowania oszacowana została na 20 tys. zł. W przypadku pozytywnego  rozpatrzenia wniosku istniała będzie możliwość wykonania remontu figury oraz uchronienie cennego obiektu przed dalszą degradacją, ale także przebudowy bezpośredniego otoczenia celem umożliwienia dostępu dla potrzeb religijnych i kulturalnych.

Polichromowana figura stoi na prostokątnym cokole, pod blaszanym daszkiem. Św. Jan przedstawiony jest w szatach kapłańskich, w lewej ręce trzyma krzyż na gałązce palmy, natomiast wskazujący palec prawej dłoni przyciśnięty do ust na znak dotrzymania tajemnicy spowiedzi. Nad głową prezbitera nakrytą biretem umieszczona była aureola, która opadając zatrzymała się na jego ramionach.

Według miejscowej tradycji obecna figura została ufundowana na przełomie IX-XX w. przez mieszkańców Szczawnicy Wyżnej w miejscu starej zniszczonej wskutek kolejnych powodzi. Św. Jan Nepomucen był czeskim księdzem w XIV wieku – zmarł śmiercią męczeńską, utopiony w nurtach rzeki Wełtawy. Usytuowanie figury przy moście nad wodą podyktowane jest ludową tradycją katolicką. Z racji sposobu swej męczeńskiej śmierci w nurtach rzeki Św. Jan Nepomucen opiekuje się przede wszystkim groźnym żywiołem wody. Stróżuje przy mostach, groblach, fosach, przeprawach rzecznych, wodospadach. Ratuje tonących, chroni od rozmaitych nieszczęśliwych wypadków w wodzie oraz zapobiega zagrożeniom spowodowanym przez wodę.
Autor: Oprac.red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Arch. UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij